SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  HOCHEI PE GHEAȚĂ

VIDEO Finlanda a devenit pentru prima oară campioană olimpică la hochei pe gheață

Finlandezii și medaliile de aur FOTO Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 februarie 2022 11:29 / Actualizat duminica, 20 februarie 2022 16:17

Finlanda a trecut duminică în finala pentru aur de echipa Comitetului Olimpic Rus cu 2-1 (0-1, 1-0, 1-0)

Ultima medalie de aur acordată la ediția aceasta a Jocurilor Olimpice de la Beijing a fost în turneul de hochei pe gheață. Finlanda a trecut de formația Comitetului Olimpic Rus, campioana en titre.

Au întors meciul

Scorul a fost deschis în finalul primei reprize de Mihail Grigorenko (7:17), dar finlandezii au restabilit egalitatea prin Ville Pokka, în debutul reprizei secunde (23:28) și au marcat golul victoriei în repriza a treia, prin Hannes Bjorninen (40:31). „Chiar dacă ei au marcat primii, toată lumea era calmă, ne-am spus că o să înscriem și noi și o să câștigăm finala”, a spus Sakari Manninen.

Finlanda avea până la Beijng șase distincții olimpice: două de argint, în 1988 și 2006, și patru de bronz, în 1994, 1998, 2010 și 2014.

Premieră și pentru Slovacia

În meciul pentru bronz, Slovacia a trecut sâmbătă de Suedia cu 4-0 (0-0, 2-0, 2-0), urcând în premieră pe podiumul olimpic.

Finlanda a devenit pentru prima oară campioană olimpică la hochei pe gheață
Bucuria slovacilor din finala mică FOTO Guliver/GettyImages

Turneul de hochei pe gheață nu a beneficiat de prezența staturilor din NHL, ultima oară când aceștia au fost prezenți la o ediție a JO a fost în 2010, la Vancouver. Majoritatea jucătorilor formațiilor care au jucat finala pentru aur evoluează în KHL, o ligă în care evoluează formații din Belarus, China, Finlanda, Letonia, Kazahstan și Rusia.

E un sentiment incredibil, nu-l pot descrie în cuvinte. Am muncit din greu și acum suntem răsplătiți
- Sakari Manninen, atacant Finlanda

Am jucat împotriva unei echipe foarte puternice, dar am reușit să controlăm tot meciul. Nu au avut multe șanse de a marca, iar portarul nostru a fost extraordinar. Sunt fericit pentru poporul finlandez