SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  FOTBAL

„Thriller” cu 5 goluri în celălalt meci din grupa României » Ce s-a întâmplat în Noua Zeelandă - Honduras + clasament

Honduras - Noua Zeelandă 3-2 / foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 iulie 2021 13:02 / Actualizat duminica, 25 iulie 2021 13:19

Honduras a câștigat „thriller-ul” cu Noua Zeelandă, scor 3-2, complicând și mai mult calculele calificării în grupa României de la Jocurile Olimpice.

• Azi, de la ora 14:00, „tricolorii” olimpici dau piept cu reprezentativa similară din Coreea de Sud, liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TVR și Eurosport.

Ce meci a fost la Kashima, chiar înainte de partida pe care „tricolorii” olimpici o vor juca de la ora 14:00 în compania Coreei de Sud.

„Thriller” cu 5 goluri în celălalt meci din grupa României

Condusă în două râduri, naționala statului Honduras a revenit de fiecare dată, penalizând erorile mari din defensiva neozeelandezilor. Venită după triumful suprinzător cu Coreea de Sud, Noua Zeelandă a deschis scorul încă din minutul 10, prin fundașul Liberato Cacace

Până la pauză, Honduras a egalat, grație reușitei lui Palma din prelungiri. Meciul a „explodat” după revenirea de la cabine.

Wood a dus-o pe Noua Zeelandă în avantaj în minutul 49, însă Honduras a răsturnat rezultatul spre final, după reușitele lui Obregon ('78) și Rivas ('87). Astfel, Honduras acumulează primele puncte și le egalează în clasament pe România și Noua Zeelandă.

Criteriu diferit de departajare la Jocurile Olimpice

Calificarea sau plasarea pe cele două locuri fruntașe poate depinde de detalii. La Jocurile Olimpice, în materie de criterii de departajare, contează numărul superior de goluri marcate înaintea rezultatelor directe.

Prin urmare, dacă, de exemplu, vom termina grupa la egalitate de puncte cu Honduras, nu va conta că i-am învins în partida de deschidere dacă americanii vor înscrie per total mai multe goluri în cele trei jocuri! Iată cum arată însă ordinea de departajare la JO:

VIDEO Marco Dulca, interviu pentru Gazeta Sporturilor

Cum se califică România în „sferturi” la Jocurile Olimpice: criteriu diferit de departajare

Pe cine înfruntă „tricolorii” » Cine e sud-coreeanul cu clauză de reziliere de 80 de milioane de euro: City și Juventus sunt pe urmele lui