Alte știri din fotbal
Noul transfer al lui Dinamo, primul interviu după ce a bătut palma cu Nicolescu: „Îmi pierdusem entuziasmul, simțeam că stagnez!” » Ce spune despre Kopic și cum s-a realizat mutarea
0
Mihai Stoica i-a răspuns conducătorului din Superliga: „E urât de face”
1
„Mi-a fost clar” » Robert Ilyeș a dezvăluit de ce a plecat de la Csikszereda, clubul-revelație din Superliga: „Le-am spus ce vreau”
1
Adrian Bumbescu, dus la spital după ce i s-a făcut rău la stadion » Ultimele informații
4
Știri din fotbal internațional
Vlăguit după victoria pe care Aston Villa a așteptat-o patru decenii: „Mi-am pierdut vocea, dar a meritat”
0
Panduru i-a demolat, după finala Europa League: „Niște amatori! De mult n-am văzut așa ceva”
0
Triumful lui Aston Villa din Europa League schimbă calculele în Premier League » Cum se poate califica locul 6 în Liga Campionilor
0
Mister Europa League! Unai Emery a rescris istoria după trofeul de la Istanbul
0
Lifestyle
A fost căsătorită cu Ioan Timofte, s-a iubit cu Adrian Cristea, acum face afaceri în SUA: „Vorbim despre miliardari din toate colțurile lumii”
10
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
8
Laila, iubita-fotomodel a lui Sinner, la momentul mărturisirilor: „Complimentul favorit? Când cineva îmi spune asta”
0
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
2
Un arhitect explică dezvoltarea haotică și traficul de coșmar din ...
Libertatea
Detalii despre uciderea fondatorului „Mango”: motivul pentru care ar fi ...
Adevărul
De nedespărțit și după moarte! Incredibila legătură dintre un fotbalist și ...
GSP SPECIAL
Ce este gazoductul Puterea Siberiei 2 al cărui construcție ar costa 34 de ...
Libertatea
Eminovici era din familie de romani, chiar daca numele e slavicizat. Ciprian Porumbescu insa a fost nascut din Iraclie Gołęmbiowski si Emilia Clodnițchi.
Important a fost ca nici macar n-a incercat adevarata lui saritura (cvadruplu Axel). Si ca rusului i s-a retras copyrightul la muzica de program scurt de catre americani cu doua zile inainte de concurs de a trebuit sa concureze pe o melodie fara nici o legatura cu ce facea el acolo.
Las-o asa, nu cred ca are vreun rost. Daca luam cateva nume uriase ale sportului romanesc si le analizam cu atentie, se mai leaga ei de altii? Sa amintesc cateva: Szabo, Hagi, Halep, Patzaichin. Ca sa nu ma leg de alte personalitati, care desi sunau romaneste, au o oarecare conotatie nu prea cursiva. Nu stiu, de pilda Balaci. Sigur ca nu pare nimic suspect la prima vedere, dar acel "ci" il gasim des pe la slavi. La fel si Comane"ci". Sau, nu doar din lumea sportului, Eminovici, romanizat ulterior. Dar ne place sa fim critici cu mult inainte sa ne uitam la noi. Apropo, oare baietii stiu ca din afara nu prea suntem vazuti ca un popor cu identitatea aia, mai nou foarte nationalista, cu care ne vedem noi? Nu cred, ar fi bine sa afle si cred ca s-ar lasa de comentarii de genul.
Pentru cine nu stie, parintii lui Malinin au fost campioni ai Uzbekistanului, nu ai Rusiei. Ei au emigrat in SUA, unde s-a nascut fiul lor. Deci, Ilia s-a format in America, fiind pregatit de mama sa, si in niciun caz in Rusia. Si, unii poate nu cred, exista si cazuri in care sportivi americani au reprezentat Rusia. Un exemplu: Vic Wild, cunoscut practicant de snowboard, s-a casatorit cu o rosoaica, a luat cetatenia rusa, si a castigat doua medalii olimpice de aur pentru tara sa de adoptie.
Continua trendul de "senzational" si false glorificari. Sigur ca acel flip a fost unul din cele mai nesemnificative momente ale programului (culmea, mi s-a parut ca nu l-a controlat foarte bine, putea mai mult sa piarda decat sa castige cu el), deci nu prea are nicio legatura cu apropierea de aurul olimpic. Apoi tot observ mediatizarea asta din jurul sau in ultimul timp, comparatii cu Plushenko, incercarea de a-l aduce la cel mai bun din toate timpurile... e bun, fara discutie, totusi ieri mi s-a parut ca singura diferenta intre el si japonez a fost facuta de o greseala a japonezului la unul din salturi, cei 2 par foarte apropiati valoric si concursul e cat se poate de deschis, diferenta fiind absolut recuperabila la programul liber. Artistic, clar mai bun japonezul, tehnic s-a facut diferenta la o eroare, dar japonezul mi s-a parut mai sigur si dpdv tehnic. Foarte buni amandoi, nu mi se pare atat de dominant rusul. Iar de aici pana la comparatii cu Plushenko... probabil ar trebui sa-l revedeti pe Plushenko, nu exista comparatie din punctul meu de vedere.
Rusul Ilia Malin care concurează sub steag fals......este bun rău....dar este rus și sper ca japonezul să îi ia fața! Dealtfel cam jumătate din patinatori ori sunt ruși or antrenați de ruși...ar trebui descalificați! Cam așa gandesc Ursulinele!
Foarte american acest Ilia Malinin. Din vechiul trib Cherokee probabil
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.