SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  FOTBAL

Prima zi a turneului olimpic de fotbal, prima mare surpriză! Campioana mondială, zdrobită

Suedia - SUA 3-0

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 iulie 2021 13:35 / Actualizat miercuri, 21 iulie 2021 15:06

Al treilea meci de la turneul olimpic de fotbal feminin a produs o surpriză uriașă. Reprezentativa SUA, campioana mondială, a fost zdrobită de cea a Suediei, scor 0-3!

În al treilea meci al turneului olimpic feminin de fotbal, primul din grupa G, Suedia a produs o mare surpriză. Reprezentativa europeană a învins-o cu 3-0 pe cea nord-americană, care până în acest moment avea 11 victorii și un egal în 2021, cu 37 de goluri marcate!

9-6a fost raportul șuturilor pe poartă în favoarea suedezelor

Naționala de fotbal feminin din SUA, zdrobită de Suedia la Jocurile Olimpice

Cu Alex Morgan și Tobin Heath pe teren încă din primul minut și cu Megan Rapinoe aruncată în luptă în a doua parte, americancele nu au reușit să străpungă apărarea echipei pregătite de Peter Gerhardsson.

4 titluri olimpiceare naționala SUA, în 6 ediții ale Jocurilor Olimpice!

Victoria care a dat cotele bookmakerilor peste cap a fost adusă de o „dublă” a Stinei Blackstenius, jucătoare la Hacken (minutele 25 și 55), și de un gol semnat de Lina Hurting (Juventus) în minutul 72.

4 titluri mondialeare naționala SUA, care a câștigat ultimele două Cupe Mondiale. Suedia are 0

Din grupa G mai fac parte Australia și Noua Zeelandă.

În primele meciuri ale zilei, Marea Britanie a învins Chile cu 2-0, iar Brazilia s-a impus clar în fața Chinei, scor 5-0. Urmează meciurile Japonia - Canada, Zambia - Țările de Jos și Australia - Noua Zeelandă.