SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  "TRICOLORII" SE GÂNDESC LA CEI DE ACASĂ

Cu ochii pe suveniruri

Articol de , , - Publicat duminica, 03 august 2008 00:00

În Satul Olimpic, "tricolorii" se gîndesc deja la cei de acasă, deşi Olimpiada nici nu a început

Între două antrenamente, somnul de după-amiază şi mesele din Satul Olimpic, sportivii români abia mai găsesc una-două ore libere pe zi. Şi cum în Beijing nu pot ieşi, din cauza distanţelor foarte mari şi a aglomeraţiei, cei mai mulţi preferă să se plimbe prin magazinele amenajate în interiorul zonei internaţionale a Satului.
"Mi-am lăsat colegii acasă şi trebuie să le cumpăr cîte ceva", spune antrenorul de lupte Petre Coman. Tehnicianul se uită la un tricou cu însemnele Olimpiadei, dar şi la mascote. Săritoarea în lungime Viorica Ţigău are coşul plin. Carneţele, pixuri, tricouri, un portofel. Beibei, Nini, Jing Jing, Hanhan, Yingying sînt nelipsite. Mascotele Olimpiadei. "Am prieteni mulţi. Toţi mă aşteaptă cu cîte ceva. Oricum, acum am luat aşa, ca să-mi fac încălzirea", glumeşte românca. Apoi dă cu ochii de nişte ochelari de soare, făcuţi speciali pentru eclipsa solară din China, care a fost pe 1 august. "Mă prind aştia albaştri? Mai bine îi pun pe cei roşii?", pozează atleta în faţa fotoreporterului.
În spate, la cîteva rafturi, talerista Lucia Mihalache ne cere sfatul. "Vreau să cumpăr pentru o prietenă din America un evantai şi nu ştiu pe care să-l aleg". După ce primeşte o sugestie, spune bucuroasă. "Şi mie tot ăsta îmi plăcuse cel mai mult, deci e clar că e cel mai frumos". Nu numai românii se înghesuie însă prin magazine. Trei sportive înalte ies în evidenţă de la distanţă. Pe tricouri li se poate citi pe spate "Rusia". Între ele o recunoaştem pe Sokolova, una dintre cele mai faimoase voleibaliste. Refuză însă o poză. Apoi apar spaniolii. Uite-l pe Garabaya, handbalistul spaniol. Are un coş plin de mascote.
În magazin e un du-te vino continuu. În fiecare minut cineva îşi pune un suvenir în coşul de cumpărături. Asta acum, pînă începe Olimpiada!

18 euro costă un tricou cu însemnele JO în magazinul din Satul Olimpic
6 euro este preţul un evantai de mărime medie şi lucrat manual
39 de euro costă un set cu cele 5 mascote ale JO

În Satul Olimpic, "tricolorii" se gîndesc deja la cei de acasă, deşi Olimpiada nici nu a început

Între două antrenamente, somnul de după-amiază şi mesele din Satul Olimpic, sportivii români abia mai găsesc una-două ore libere pe zi. Şi cum în Beijing nu pot ieşi, din cauza distanţelor foarte mari şi a aglomeraţiei, cei mai mulţi preferă să se plimbe prin magazinele amenajate în interiorul zonei internaţionale a Satului.
"Mi-am lăsat colegii acasă şi trebuie să le cumpăr cîte ceva", spune antrenorul de lupte Petre Coman. Tehnicianul se uită la un tricou cu însemnele Olimpiadei, dar şi la mascote. Săritoarea în lungime Viorica Ţigău are coşul plin. Carneţele, pixuri, tricouri, un portofel. Beibei, Nini, Jing Jing, Hanhan, Yingying sînt nelipsite. Mascotele Olimpiadei. "Am prieteni mulţi. Toţi mă aşteaptă cu cîte ceva. Oricum, acum am luat aşa, ca să-mi fac încălzirea", glumeşte românca. Apoi dă cu ochii de nişte ochelari de soare, făcuţi speciali pentru eclipsa solară din China, care a fost pe 1 august. "Mă prind aştia albaştri? Mai bine îi pun pe cei roşii?", pozează atleta în faţa fotoreporterului.
În spate, la cîteva rafturi, talerista Lucia Mihalache ne cere sfatul. "Vreau să cumpăr pentru o prietenă din America un evantai şi nu ştiu pe care să-l aleg". După ce primeşte o sugestie, spune bucuroasă. "Şi mie tot ăsta îmi plăcuse cel mai mult, deci e clar că e cel mai frumos". Nu numai românii se înghesuie însă prin magazine. Trei sportive înalte ies în evidenţă de la distanţă. Pe tricouri li se poate citi pe spate "Rusia". Între ele o recunoaştem pe Sokolova, una dintre cele mai faimoase voleibaliste. Refuză însă o poză. Apoi apar spaniolii. Uite-l pe Garabaya, handbalistul spaniol. Are un coş plin de mascote.
În magazin e un du-te vino continuu. În fiecare minut cineva îşi pune un suvenir în coşul de cumpărături. Asta acum, pînă începe Olimpiada!

18 euro costă un tricou cu însemnele JO în magazinul din Satul Olimpic
6 euro este preţul un evantai de mărime medie şi lucrat manual
39 de euro costă un set cu cele 5 mascote ale JO

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (3)
 •  05 August 2008, 18:04

va rog, spuneti-mi, cine e sportiva din prima poza? [Viorica Tigau]

 •  05 August 2008, 08:17

cind scrieti "Olimpiada" va referiti la "Jocurile Olimpice"?

 •  03 August 2008, 10:44

39 euro pentru mascotele olimpice? Pai atat este salariul a 3 chinezi pentru 4 luni...

Vezi toate comentariile (3)
Comentează