SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  ROMÂNIA-NORVEGIA 23-24 (11-12)

Fluiere amare

Articol de - Publicat duminica, 17 august 2008 00:00

După patru succese la Beijing, "naţionala" României a pierdut ieri meciul cu Norvegia. Pe final însă, arbitrii ruşi Poladenko şi Cernega au pus piedică "tricolorelor".

Primul şoc pentru "naţionala" de handbal a României a avut loc ieri, în Olympic Sport Center Gymnasium din Beijing: meciul cu Norvegia, campioana Europei, echipa cotată cu şansa a doua la titlul olimpic, după Rusia, dar înaintea "tricolorelor". Cu patru succese în grupă, româncele şi norvegiencele îşi doreau victoria pentru a
evita întîlnirea din "sferturi" cu Coreea sau Ungaria. Suedia, a patra clasată în cealaltă grupă, era mai la îndemîna celor două formaţii. În plus, Rusia, putea fi evitată în semifinale.

Scutul nostru
În aceste condiţii meciul dintre cele două formaţii a fost de totul sau nimic. Româncele au condus în primele 10 minute, dar apoi au început ratările şi pasele la intercepţie. Norvegiencele n-au aşteptat invitaţii prea multe şi s-au desprins la două goluri imediat: 4-6, minutul 14. Tadici era ca un leu în cuşcă pe margine, schimba liniile ca la hochei, dar tot degeaba. Singura care le-a liniştit pe nordice a fost portarul Luminiţa Dinu, scutul României, cea care a avut 50 la sută procentaj la intervenţii în primele 30 de minute!. Chiar şi aşa, Norvegia a intrat însă în avantaj la cabine, 12-11.

Momentul revenirii
Româncele le bătuseră pe nordice cu două săptămîni înainte, la Cluj, şi ştiau că pot să o facă şi la Beijing. Ionela Stanca, Cristina Neagu şi aceeaşi Luminiţa Dinu au încercat să-şi impulsioneze colegele în vestiar. Apărarea a început să funcţioneze, iar pivotul Lybekk a fost perfect anihilat. Corabia norvegiană a început să ia apă şi "tricolorele" au trecut la conducere: 15-14, minutul 41. Gheorghe Tadici şi Marit Breivik mutau în teren ca pe tabla de şah. Meciul părea însă că nu poate avea un cîştigător.

Nici ruşii nu ne vor
Cu patru minute înainte de final, România era încă în avantaj: 22-21. A fost momentul în care arbitrii partidei, ruşii Igor Poladenko şi Victor Cernega, au intervenit decisiv. Mai întîi o forţare în atac de manual a lui Gro Hammerseng la Carmen Amariei, apoi aceeaşi Amariei a fost faultată clar, dar în loc de lovitură de la 7 metri, arbitrii au mutat infracţiunea la 9 metri. Tadici nu a mai rezistat pe bancă. A protestat vehement, a intrat în teren, a fost eliminat pentru două minute, iar apoi a văzut cartonaşul roşu. Victorie Norvegia, 24-23, şi
pentru românce traseul se complică.

România 23 (11)
Amariei 5, Stanca 5, Neagu 4, Maier 4, Elisei 2, Lecuşanu 2, Huţupan 1. Antrenor:Gheorghe Tadici

Norvegia 24 (12)
Lybekk 4, Johanssen 4, Nostvold 3, Hammerseng 3, Cristine Lunde 3, Riegelhuth 2, Aamodt 1, G. Snorroeggen 1, Breivang 1, Frafjord 1, Larsen 1. Antrenor: Marit Breivik

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”