SPORTURI  »  RUGBY  »  ARGENTINA - NOUA ZEELANDĂ

Argentina - Noua Zeelandă 6-44 » „All Blacks” au defilat în prima semifinală și țintesc titlul mondial #4!

Argentina - Noua Zeelandă // foto: Guliver/gettyimages +14   FOTO
Argentina - Noua Zeelandă // foto: Guliver/gettyimages

Articol de , - Publicat vineri, 20 octombrie 2023 23:52 / Actualizat sambata, 21 octombrie 2023 07:05

Triplă campioană mondială la rugby, Noua Zeelandă s-a calificat în finala ediției din acest an, după 44-6 în semifinala cu Argentina. „All Blacks” vor înfrunta în ultimul act câștigătoarea semifinalei de sâmbătă (ora 22:00) dintre Anglia și Africa de Sud.

• Noua Zeelandă revine astfel în finala mare a Cupei Mondiale după o pauză de opt ani, la ediția precedentă (2019) „All Blacks” clasându-se pe poziția a treia.

Mare favorită, Noua Zeelandă nu a avut emoții cu echipa sud-americană. „Pumele” au deschis scorul grație unei lovituri de pedeapsă executată perfect de Emiliano Boffelli în minutul 5. Băieții lui Ian Foster au replicat șase minute mai târziu prin eseul lui Will Jordan, transformat de Richie Mo'unga, astfel au trecut la conducerea jocului, 7-3, și nu s-au mai uitat înapoi.

Jordie Barrett (16) și Shannon Frizell (42) au mai reușit eseuri în prima parte, în timp ce Richie Mo'unga (38) a mai transformat o lovitură de pedeapsă, făcând ca Noua Zeelandă să conducă cu 20-6, punctele Argentinei fiind aduse tot de Emiliano Boffelli. Chiar dacă a curs și sânge pe Stade France, „pumele” nu au reușit să fie la nivelul adversarei sale.

+10 FOTO

Eseuri pe bandă rulantă în Argentina - Noua Zeelandă

Diferența a crescut după pauză, „All Blacks” reușind alte două eseuri în primele zece minute ale celei de-a doua reprize. Aaron Smith (42) și Shannon Frizell (49), ambele transformate de Richie Mo'unga. Scorul era 34-6.

Will Jordan a mai turnat niște plumb peste moralul argentinienilor, realizând încă un eseu în minutul 62, 39-6. Și tot el a făcut 44-6 în minutul 72, chiar dacă echipa sa era în inferioritate.

Cea mai mare diferență înregistrată într-o semifinală de Cupă Mondială a fost de 43 de puncte și s-a întâmplat în 1987, când Noua Zeelandă a trecut de Țara Galilor cu 49-6.

Noua Zeelandă va juca în marea finală de pe 28 octombrie împotriva învingătoarei din partida Anglia-Africa de Sud, care va avea loc sâmbătă, de la ora 22:00, la Paris.

9 semifinalea jucat Noua Zeelandă la Cupa Mondială, câștigând cinci și pierzând patru

4 finalede Cupă Mondiale Mondială a jucat Noua Zeelandă, impunându-se în 1987, 2011 și 2015, fiind învinsă în 1995 de Africa de Sud

FINAL » Argentina - Noua Zeelandă 6-44

• Ora 23:51 - Final de meci, 6-44, iar Noua Zeelandă este prima finalistă a Cupei Mondiale. „All Blacks” vor ținti titlul mondial cu numărul 4, bornă pe care nu a atins-o nicio echipă!
  • min. 75: Mo'unga nu poate transforma eseul, scorul rămâne 6-44.
  • min. 74: eseu pe contraatac, același Will Jordan culcă balonul după o cursă fenomenală. Tabela arată acum 6-44.
  • min. 62: „All Blacks” continuă să se distanțeze. Și Will Jordan reușește eseul cu numărul 2, scorul este acum 6-39. Mo'unga nu a reușit să transforme și de această dată.
  • min. 49: al doilea eseu al meciului pentru Shannon Frizell, iar „All Blacks” sunt pe val! Imediat după, Mo'unga a transformat eseul, 6-34.
  • min. 43: Richie Mo'unga transformă eseul pentru 6-27.
  • min. 42: început senzațional de repriză pentru „All Blacks”: Aaron Smith culcă mingea în terenul de țintă advers după două fente splendide, 6-25.
  • Ora 23:03 - A început repriza a doua.
  • min. 40+2: al treilea eseu al meciului le aparține tot neozeelandezilor și a fost reușit de Shannon Frizell. „All Blacks” n-au reușit să și transforme eseul, lovind bara. Scorul la pauză este 6-20.
  • min. 38: Richie Mo'unga transformă o lovitură de pedeapsă și îi aduce pe „All Blacks” la 9 puncte în față, 6-15.
  • min. 35: Emiliano Boffelli a transformat lovitura de pedeapsă, una simplă, dintr-o poziție facilă, 6-12.
  • min. 33: cel mai periculos atac al „pumelor”. Sud-americanii s-au apropiat la sub doi metri de terenul de țintă advers, dar neozeelandezii au recuperat balonul. Argentinienii s-au ales însă cu o lovitură de pedeapsă.
  • min. 18: de această dată, dintr-un unghi mai complicat, Richie Mo'unga nu reușește să transforme eseul. Scorul rămâne 3-12.
  • min. 17: mai agili, parcă cu o viteză în plus față de argentinieni, „All Blacks” reușesc al doilea eseu, prin Jordie Barrett. 3-12 arată tabela acum.
  • min. 13: Richie Mo'unga transformă eseul, 3-7.
  • min. 11: eseu Will Jordan, Noua Zeelandă intră în avantaj, 3-5.

• min. 5: primele puncte sunt reușite de „pume”. Emiliano Boffelli transformă o lovitură de pedeapsă dictată după un placaj fără minge, 3-0.
  • Ora 22:00 - Start în prima semifinală a Cupei Mondiale de rugby!

• Duelul a avut loc pe Stade de France, cel mai mare stadion din Hexagon, cu o capacitate oficială de 80.000 de locuri.
  • Neozeelandezii erau mult mai familiari cu arena din Saint-Denis, Paris, pe care au mai disputat două meciuri din această ediție a Cupei Mondiale, 13-27 cu Franța și 28-24 cu Irlanda. Pentru Argentina, semifinala de astăzi a fost primul meci pe „Stade de France” la acest turneu final.

Ce parcurs au avut Argentina și Noua Zeelandă până în semifinale

Noua Zeelandă a început cu o înfrângere în fața țării gazdă, Franța, 13-27, apoi au urmat victorii clare cu Namibia (71-3), Italia (96-17) și Uruguay (73-0).

În sferturi, „All Blacks” au întâlnit Irlanda, echipă aflată pe primul loc în clasamentul World Rugby. Deși au plecat cu șansa a doua, neozeelandezii s-au impus cu 28-24.

Argentina a avut un parcurs similar, tot cu înfrângere la debut, 10-27 cu Anglia, apoi 3 victorii. „Pumele” au învins Samoa (19-10), Chile (59-5) și Japonia (39-27), calificându-se în sferturi. Acolo au întâlnit reprezentativa Țării Galilor, pe care au învins-o cu 29-17.

Mai multe știri din sporturi:

TENIS - Gabriela Ruse e în semifinale la Transylvania Open! Victorie în trei seturi și cel mai bun rezultat din 2023!

HANDBAL - CSM București și Rapid joacă din nou în Ligă după 3 săptămâni contra adversarelor din Franța » „Cheia va fi apărarea” + „Avem nevoie de puncte!”

BASCHET - Sepsi-SIC, campioana României, a înregistrat a treia înfrângere consecutivă în Euroligă