SPORTURI  »  RUGBY  »  RUGBY

Egalitate perfecta in Tri Nations

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iunie 2007 00:00

AMOS NEWS / Sport In etapa a treia a Turneului celor trei Natiuni la rugby, Australia a invins cu 20-15 Noua Zeelanda, pe teren propriu, iar in acest moment, practic la jumatatea competitiei, cele trei participante sunt la egalitate de puncte.

Neinvinsi intr-un joc international de aproape un an, All Blacks s-au deplasat in Australia in speranta obtinerii unei victorii categorice care sa confirme statutul de mare favorita a Noii Zeelande la titlul mondial.

Iar prima repriza a fost de partea oaspetilor, Noua Zeelanda conducand la pauza cu 15-6 dupa eseurile lui Woodcock si Gear si loviturile de picior ale lui Daniel Carter care a punctat dintr-o transformare si o lovitura de pedeapsa.

Insa Australia, care in prima repriza a trait din doua lovituri de pedeapsa semnate Stirling Mortlock, a avut o revenire senzationala dupa pauza si s-a impus in final cu 20-15, castigand repriza a doua cu 14-0.

Eseurile lui Ashley Cooper si Staniforth, transformate de Matt Giteau, au adus o victorie Australiei care relanseaza serios Turneul celor trei Natiuni la rugby.

Dupa trei runde, Africa de Sud, Noua Zeelanda si Australia sunt la egalitate de puncte, cinci, fiecare dintre formatii reusind cate o victorie si obtinand cate un punct bonus defensiv pentru infrangeri la mai putin de sapte puncte.

Totusi, Noua Zeelanda are un mic avantaj oferit de faptul ca a jucat in prima parte a competitiei atat in Africa de Sud cat si in Australia astfel ca in urmatoarele trei jocuri, sud-africanii si australienii vor avea pe langa meciul direct si cate o deplasare in Noua Zeelanda.

Citește și:
Gigi Becali a anunțat DOUĂ transferuri la FCSB: „Plătesc un milion de euro!”
Superliga
Gigi Becali a anunțat DOUĂ transferuri la FCSB: „Plătesc un milion de euro!”
3 vești din mercato la Dinamo » Nicolescu a lămurit situațiile lui Nedelcearu și Blănuță și a anunțat încă un transfer!
Superliga
3 vești din mercato la Dinamo » Nicolescu a lămurit situațiile lui Nedelcearu și Blănuță și a anunțat încă un transfer!
Cele 7 noi reguli impuse la Mondial vin și în Superliga » Adio „schemei Târnovanu”!
Superliga
Cele 7 noi reguli impuse la Mondial vin și în Superliga » Adio „schemei Târnovanu”!
Câtă dreptate a avut! Premoniția lui Maradona despre CM 2026: „Ei o să rupă fotbalul”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Câtă dreptate a avut! Premoniția lui Maradona despre CM 2026: „Ei o să rupă fotbalul”
Liderul segmentului de cafea instant din România mută fabrica din București și a făcut concedieri
Profit.ro
Liderul segmentului de cafea instant din România mută fabrica din București și a făcut concedieri
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Greu de imaginat cu ce se ocupă la 45 de ani Jeremie Njock, colosul camerunez care teroriza fundașii Diviziei A: „E grozav! Mi-a schimbat viața”

Apar noi probe despre Alessandro Bastoni în scandalul prostituatelor de lux: „Minora te vrea și are chef de distracție...”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează