SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA MONDIALĂ

Jaco Peyper, arbitrul meciului Țara Galilor - Franța, cercetat de Federația Internațională în urma unei fotografii apărute pe internet

Articol de - Publicat luni, 21 octombrie 2019 16:47

Sud-africanul Jaco Peyper, arbitru al meciului Țara Galilor - Franța, încheiat cu scorul de 20-19, din „sferturile de finală” ale Cupei Mondiale, este cercetat de Federaţia Internaţională.

Cauza este o fotografie în care oficialul imită, alături de şapte suporteri galezi, lovitura cu cotul aplicată de Vahaamahina jucătorului galez Aaron Wainwright, în urma căreia francezul a fost eliminat definitiv din joc în minutul 49 al meciului pierdut la limită de Les Bleus.

SEMIFINALELE CAMPIONATULUI MONDIAL DE RUGBY

• Anglia - Noua Zeelandă, sâmbătă, 26 octombrie
  • Țara Galilor - Africa de Sud, duminică, 27 octombrie

VEZI ȘI:

CAMPIONATUL MONDIAL DE RUGBY // VIDEO Ciocnire între emisfere: Africa de Sud și Țara Galilor s-au calificat în semifinalele Mondialului de rugby!

Străinul devenit simbol » Cum a ajuns Michael Leitch să fie venerat de una dintre cele mai închise societăți ale lumii