SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA MONDIALĂ

RUGBY // GALERIE FOTO Franța a câștigat cu emoții meciul cu Tonga de la Cupa Mondială

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2019 21:48

Partida cu Tonga, de la Kumamoto, din grupa C a Cupei Mondiale, scor 23-21 pentru Franța, le-a amintit „cocoșilor” de faimoasa înfrângere suferită în 2011 în fața acelorași adversari.

Atunci, rugbyștii din Tonga s-au impus cu 19-14, de data aceasta au creat iar emoții, revenind și recuperând un deficit de 17 puncte.

Pentru Franța a sunat însă la timp alarma, iar la final au putut răsufla ușurați după o victorie smulsă cu unghiile, 23-21. Astfel, au rezolvat și problema calificării în „sferturi”, unde vor merge alături de Anglia.

Cele două echipe se vor întâlni sâmbătă pentru a decide cine câștigă grupa.

Noua Zeelandă s-a impus clar în fața Nambiei, 71-9 în grupa B, All Black izbutind o cascadă de eseuri, nu mai puțin de 11. Azi e pauză la CM, iar marți va fi meciul Africa de Sud-Canada (grupa B).

VEZI ȘI:

DINAMO - STEAUA 7-36 // „Roș-albaștrii” s-au impus categoric în derby-ul de la rugby cu Dinamo