SPORTURI  »  RUGBY  »  ROMÂNIA - CANADA 17-15

VIDEO Momente de euforie pe stadionul din Leicester după victoria României » "Stejarii" au izbucnit la finalul partidei

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat marti, 06 octombrie 2015 21:38

Naționala de rugby a României a reușit o victorie de senzație în fața reprezentativei Canadei la Campionatul Mondial, scor 17-15.

După ce au ținut cu sufletul la gură o națiune întreagă, "stejarii" au revenit cu doar cîteva minute înainte de final și au cîștigat, deși au fost conduși cu 15-0.

La finalul meciului de pe stadionul Leicester, jucătorii, staff-ul și toți fanii români au explodat de bucurie.

Vezi AICI VIDEO cu momentele de bucurie de după partidă!

Citește și: "Stejarii" au scris istorie la CM de rugby! România a avut cea mai mare revenire din toate timpurile!

CLASAMENT GRUPA D

Loc Echipa Meciuri jucate Puncte
1. Irlanda 3 14
2. Franța 3 14
3. Italia 3 5
4. România 3 4
5. Canada 4 2

Citește și:
David Popovici s-a calificat în finala de 100m liber de la Trofeul Settecolli » A început sesiunea de seară: doi români au concurat deja
Altele
David Popovici s-a calificat în finala de 100m liber de la Trofeul Settecolli » A început sesiunea de seară: doi români au concurat deja
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (13)
sakamoto
sakamoto  •  07 Octombrie 2015, 12:03

Nu-i cine stie ce mare lucru sa joci cu un om in minus. Timisoara-fcsb, finala cupei romaniei, banatenii au jucat avind 4 jucatori mai putin in teren. Si 3 eseuri anulate. Si totusi timisorenii au cistigat. Arbitrul ineficient-n-a cistigat fcsb meciul-va fi aspru pedepsit.

apoca
apoca  •  07 Octombrie 2015, 10:07
Postat de Lian Berthold pe 07 Octombrie 2015, 09:40

Să nu exagerăm. În 88-89 nu ne mai puteam bate cu Franţa, darămite cu britanicii. La naiba, deja italienii ajunseseră în faţa noastră. Epoca de glorie (cîtă glorie a fost şi aia, adic ăsă fii partenerul preferat de antrenament al celor 5 naţiuni) s-a încheiat prin 85-86, dacă nu şi mai devreme.

la inceputul anilor 90 inca bateam Franta si Tara Galilor.

portardelegenda
portardelegenda  •  07 Octombrie 2015, 09:58

am vazut meciul si chiar daca m-am bucurat imi dau seama ca nu in fiecare zi e vinerea mare . Canada a jucat cu un om in minus iar asta se vede . Ceea ce nu se specifica prin comentarii e ca si noi am jucat in prima repriza cu un om in minus si spre lauda si norocul nostru am reusit sa limitam scorul in atare conditii.Felicitari baietilor dar suntem departe de ceea ce joaca unii pe acolo

Vezi toate comentariile (13)
Comentează