SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA MONDIALĂ DIN NOUA ZEELANDĂ ROMÂNIA - SCOŢIA 24-34

Ziua cînd "ciulinii" tremură » România a fost la 10 minute de o victorie istorică la Cupa Mondială de Rugby

România a fost la 10 minute de o victorie istorică la Cupa Mondială de Rugby

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 septembrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 11 septembrie 2011 11:08

Românii au făcut un meci senzaţional contra Scoţiei. Au condus în minutul 70 cu 24-21, dar s-au speriat de ce pot realiza şi au ratat finalul

România a fost la un pas de a realiza cel mai bun rezultat al său la o Cupă Mondială. La Invercargill, în faţa a 17.000 de spectatori, "tricolorii" au făcut duminică dimineaţa un joc extraordinar. Au fost la doar zece minute de o victorie contra Scoţiei, echipă care, la toate cele şase ediţii ale Cupei Mondiale de pînă acum, a reuşit de fiecare dată să treacă de faza grupelor!

Început timorat
"Stejarii" au avut trac la debutul meciului. Scoţia a punctat în primul minut printr-o lovitură de pedeapsă, iar în minutul 6 au şi înscris cel dintîi eseu, prin Mike Blair. Forţaţi de înaintarea României, scoţienii au făcut însă şi multe greşeli. Fundaşul Dănuţ Dumbravă nu a fost însă în ziua cea mai bună, el fructificînd doar două din cele cinci lovituri de pedeapsă de care a beneficiat.

Scoţia şi-a continuat dominarea şi la jumătatea reprizei a căzut al doilea eseu, reuşit de Joe Ansbro. La 18-6, scoţienii se pregăteau de pauză, avînd un avantaj liniştitor pe tabelă. În prelungiri însă, românii şi-au trăit primul lor moment de glorie. La zece metri de terenul de ţintă scoţian, un mol condus de căpitanul Marius Tincu, a trecut lejer de apărarea "ciulinilor". Pilierul Mihăiţă Lazăr a culcat balonul, dar Dumbravă a ratat din nou transformarea. La pauză, Scoţia avea totşi distanţă cît pentru un eseu transformat: 18-11.

Momente de glorie
La reluare, Paterson a dus scorul la 21-11 după ce a trimis "la beţe" o nouă lovitură de pedeapsă. Românii au reacţionat imediat, au schimbat şi transformerul, iar Ionuţ Dimofte a fructificat două penalităţi, îndulcind scorul la 21-17. Minutul 68 avea să aducă maximum pentru România în acest meci. Înaintarea a fost din nou la înălţime. Scoţienii au fost pur şi simplu daţi peste cap şi, în ciuda tuturor eforturilor britanicilor, Daniel Carpo a mai culcat o dată balonul în terenul de ţintă al adversarilor. Dimofte a transformat şi lumea rugbyului era împietrită: România conducea Scoţia cu 24-21!

Speriaţi de o victorie istorică
Cea mai veche "naţională" din lume şi-a revenit însă repede. Scoţienii au strîns rîndurile şi au profitat la maximum de placajele ratate ale "tricolorilor". În zece minute au mai marcat două eseuri, prin Simon Danielli, şi o lovitură de pedeapsă, iar speranţele românilor au murit. Scoţienii şi-au aplaudat la final adversarii şi au recunoscut, cu mult fair-play, că au tremurat serios pentru un meci care, pînă la urmă, le-a adus chiar şi punctul bonus ofensiv pentru patru eseuri marcate.

România-Scoţia 24-34
Au marcat: Lazăr 1e, Carpo 1e, Dumbravă 2lp, Dimofte 2lp, 1t / Danielli 2e, Blair 1e, Ansbro 1e, Paterson 1t, 3lp, Lamont 1lp.

România: Iulian Dumitraş (Florin Vlaicu '59) - Ştefan Ciuntu, Csaba Gal, Ionuţ Dimofte, Mădălin Lemnaru - Dănuţ Dumbravă (Ionel Cazan '54), Lucian Sîrbu (Florin Surugiu '53) - Daniel Carpo, Ovidiu Toniţa, Mihai Macovei (Stelian Burcea '76) - Valentin Ursache, Cristian Petre - Paulică Ion (Silviu Florea '69), Marius Tincu (Bogdan Zebega '69), Mihăiţă Lazăr.

Scoţia: Chris Paterson - Max Evan, Joe Ansbro, Sean Lamont, Simon Danielli - Ruaridh Jackson (Dan Parks '54), Mike Blair (Chris Cusiter '62) - Richie Vernon, John Barclay (Ross Rennie '62), Kelly Brown - Alastair Kellock, Richie Gray (Nathan Hines '54) - Geoff Cross, Ross Ford, Allan Jacobsen (Alasdair Dickinson '62).