SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

10 lucruri simple pe care trebuie să le ştii înainte de Simona Halep-Svetlana Kuzneţova

Simona Halep la Roland Garros, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 iunie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 04 iunie 2014 10:48

Simona Halep dispută astăzi unul dintre cele mai importante meciuri pe care tenisul românesc le-a bifat în ultimele decenii. Împotriva Svetlanei Kuzneţova, românca în vîrstă de 22 de ani va da totul pentru a continua turneul de la Roland Garros. GSP.RO îţi prezintă 10 lucruri simple despre meciul de azi

1. Meciul se dispută în sferturile de finală de la Roland Garros, cel mai mare turneu pe zgură din lume şi una dintre cele 4 competiţii de Grand Slam din calendarul WTA, alături de Australian Open, Wimbledon şi US Open;

2. Simona o va întîlni pe Svetlana Kuzneţova de la ora 15:00, partida fiind transmisă la televizor de Eurosport 2 şi liveTEXT pe GSP.RO. Meciul se dispută pe Suzanne Lenglen, a doua arenă a turneului, acolo unde îşi pot găsi loc 10,068 spectatori;

3. Simona Halep este locul 4 în clasamentul WTA, în timp ce rusoaica a ajuns pe locul 28 mondial. Dacă românca este pe cea mai bună poziţie din carieră, Svetlana a fost chiar şi pe locul 2. Se întîmpla pe 10 septembrie 2007.

4. Halep a cîştigat 7 turnee WTA, adversara sa are 13, printre care şi două de Grand Slam. Ambele preferă zgura şi hardul. Simona a atins sferturile de finală la Roland Garros, cea mai bună performanţă din carieră, în timp ce Kuzneţova a cîştigat trofeul, în 2009;

5. Ambele jucătoare lovesc forehandul cu dreapta şi au rever cu două mîini. La 1.74m, Kuzneţova este mai înaltă cu 6 centimetri decît românca, dar şi mai grea cu 13 kilograme (73-60). Simona este cu 6 ani mai mică decît Kuzneţova, care are 28 de ani;;

6. Cele două jucătoare s-au întîlnit direct de 4 ori, iar scorul este egal, 2-2. Ultima întîlnire a avut loc pe 24 aprilie 2014, la Stuttgart, acolo unde Simona a pierdut în minimum de seturi.

7. Halep este singura jucătoare rămasă în turneu care nu a pierdut nici un set! Jucătoarea din Constanţa a trecut pînă acum de Alesia Kleibanova, Heather Watson, Maria-Teresa Torro-Flor şi Sloane Stephens.

8. Atît Simona, cît şi Svetlana, sînt considerate jucătoare cu o personalitate foarte puternică. Dacă Simona este la început de carieră, Kuzneţova a avut timp să facă suficiente năzbătii în circuit: de amintit scandalul Rodionova, cînd Svetlana a refuzat să îi strîngă mîna la fileu, la Wimbledon, după care a atacat-o pe twitter.

9. Învingătoarea va juca în semifinalele Roland Garros împotriva cîştigătoarei meciului Sara Errani-Andrea Petkovici. Calificarea în semifinale aduce un premiu garantat de 412.500 euro.

10. Simona Halep este a şasea româncă ajunsă în sferturi la Roland Garros, după Sorana Cîrstea, Ruxandra Dragomir, Lucia Romanov, Florenţa Mihai şi Virginia Ruzici. Dintre ele, doar Florenţa Mihai şi Virginia Ruzici au trecut în semifinale.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”