SPORTURI  »  TENIS  »  ANIVERSARE

20 de ani de la debutul fenomenului Serena Williams » Mesajul emoționant al liderului WTA

Articol de GSP - Publicat joi, 29 octombrie 2015 10:26

S-au împlinit 20 de ani de cînd Serena Williams a debutat în circuitul profesionist. Avea doar 14 ani cînd a jucat primul meci la profesioniști.

Serena a ajuns la 34 de ani și a cîștigat de-a lungul carierei nu mai puțin de 69 de titluri la simplu dintre care 21 au fost turnee de Grand Slam. Jucătoarea din SUA a postat un mesaj emoținonant pe contul său de Facebook.

"Acum 20 de ani am jucat primul meu meci de tenis la profesioniști. Aveam doar 14 ani. Eram speriată. Nu eram pregătită pentru așa ceva. Însă eram determinată și am mers mai departe.

Aveam fluturi în stomac și nu am putut mînca înainte de meci. După mai puțin de o oră părăseam terenul devastată după înfrîngere. O înfrîngere cu 6-1, 6-1 în fața lui Annie Miller. M-a descurajat. Nu numai că am arătat ca o începătoare, dar am arătat că locul meu nu e pe teren.

Am fost născută cu o dorință de a nu ceda vreodată și știam că mă voi întoarce. Nu puteam prezice că voi cîștiga 21 de titluri de Grand Slam și că voi fi numărul 1 mondial 20 de ani mai tîrziu, dar știam că nu mă voi da bătută. Și așa am făcut. (Și apropo, încă merg înainte).

Acum vă spun asta: niciodată să nu renunțați la visurile voastre. S-ar putea să nu se întîmple cînd vă doriți voi, dar într-o zi, cavalerul vostru în armură strălucitoare (adică visul vostru) va fi realitate dacă nu veți renunța. Stați optimiști, rămîneți blînzi și mai presus de toate umili", a scris Serena Williams pe rețeaua de socializare.

 

20 years ago I played my first professional Tennis match. I was 14. I was scared. I was not prepared for the stage. But...

Posted by Serena Williams on 28 Octombrie 2015

Citește și:
FCSB - CFR Cluj, derby-ul ultimei speranțe la play-off » Korenica face liniște pe Arena Națională
Superliga
FCSB - CFR Cluj, derby-ul ultimei speranțe la play-off » Korenica face liniște pe Arena Națională
Așa se joacă din prima! Gol-BLITZ în FCSB - CFR! A spart gheața în 2026
Superliga
Așa se joacă din prima! Gol-BLITZ în FCSB - CFR! A spart gheața în 2026
Craioveanu a rămas siderat de ce a văzut pe Arena Națională, la FCSB - CFR Cluj: „Vă spun sincer!”
Superliga
Craioveanu a rămas siderat de ce a văzut pe Arena Națională, la FCSB - CFR Cluj: „Vă spun sincer!”
Chinezii au inventat mașina „care se scutură singură de zăpadă” » Bielorușii au vrut să verifice și au supus-o unui test: ce a urmat
Noutati auto
Chinezii au inventat mașina „care se scutură singură de zăpadă” » Bielorușii au vrut să verifice și au supus-o unui test: ce a urmat
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Profit.ro
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (2)
sarliculibali
sarliculibali  •  30 Octombrie 2015, 08:47

Pana si articolul miroase a eritropoietina.

cocytyc
cocytyc  •  29 Octombrie 2015, 16:15

Ai auzit Simo , nu renunta asa usor .

Vezi toate comentariile (2)
Comentează