SPORTURI  »  TENIS  »  WTA VARȘOVIA

Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului de la Varșovia » Luptă în premieră pentru un trofeu WTA!

Ana Bogdan / foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iulie 2022 13:49 / Actualizat sambata, 30 iulie 2022 14:22

Ana Bogdan (29 de ani, 108 WTA) s-a calificat în finala turneului de la Varșovia, după victoria cu Kateryna Baindl (28 de ani, 190 WTA), scor 7-5, 7-5, din penultimul act.

În finală, Ana Bogdan va juca duminică cu învingătoarea dintre Caroline Garcia (28 de ani, 45 WTA) și Jasmine Paolini (26 de ani, 58 WTA).

Voleibalista din România care trăiește visul american » Francesca a plecat în Los Angeles pentru a studia psihologia
SUA

Ana Bogdan - Kateryna Baindl 7-5, 7-5, în semifinale la Varșovia

Meciul dintre Ana Bogdan și Baindl a început într-un mod cu totul neobișnuit, cu 7 break-uri consecutive!

La 4-3, Bogdan a întrerupt această serie și a câștigat pe propriul serviciu, distanțându-se la 5-3. Baindl nu a renunțat însă și a reușit să egaleze la 5, înainte ca Ana să aibă o serie de două game-uri câștigate și să încheie setul, după o oră de joc.

6 duble greșelia făcut Baindl în primul set, în timp ce Ana a avut zero

În setul 2, Bogdan și Baindl au mers cap la cap până la scorul de 5-5. Ana a reușit însă să se desprindă pe serviciul ucrainencei, iar apoi a închis meciul cu un game câștigat la zero.

Finala de la Varșovia este prima din carieră în circuitul WTA.

„Băi, mi-a pocnit genunchiul! Am simțit până în creier” » Jaqueline Cristian, mărturie despre accidentarea horror: „A fost crunt! Am leșinat de 4 ori în 5 zile”

Tabloul principal pentru turneul WTA de la Washington » Ce adversare vor avea Simona Halep și Emma Răducanu