SPORTURI  »  TENIS  »  CHINA

Andreea Roșca a învins-o pe favorita numărul 2 de la Baotou și merge în "sferturi"

Articol de - Publicat joi, 24 mai 2018 12:07

Andreea Roșca (19 ani) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Baotou (China), după ce a învins-o pe Peangtarn Plipuech din Thailanda, favorita numărul 2, scor 6-2, 6-1.

Acesta e al doilea turneu ITF de 60.000 de dolari la care participă jucătoarea noastră și primul în care a intrat direct pe tabloul principal. În primul tur a câștigat cu 6-1, 7-6(7) cu Jia Kang din China.

Andreea Roșca are o ascensiune uluitoare! În decembrie 2017 ocupa locul 919, iar acum se află pe poziția 311.

În sferturile de finală, Andreea o va întâlni pe Nina Stojanovici (fost număr 121 WTA, în prezent pe 308).