SPORTURI  »  TENIS  »  MIAMI

Misiune complicată pentru Sorana » Cine e Sabalenka, adversara de la Miami și câștigătoarea Australian Open

Aryna Sabalenka/ foto Imago Images

Articol de - Publicat marti, 28 martie 2023 10:20 / Actualizat marti, 28 martie 2023 10:54

Sorana Cîrstea (32 de ani, 74 WTA) s-a calificat în sferturi la Miami, acolo unde va da peste Aryna Sabalenka (24 de ani, 2 WTA)

• Sorana Cîrstea - Aryna Sabalenka are loc pe 29 martie, la o oră care va anunțată ulterior de organizatori

Jucătoarea din Belarus este în mare formă la Miami, s-a calificat în sferturi fără set pierdut, la fel ca Sorana Cîrstea. Duminica trecută, Sabalenka a pierdut finala de la Indian Wells, în fața Elenei Rybakina, scor 6-7 (11), 4-6.

Salt impresionant pentru Sorana: a urcat peste 20 de locuri în clasamentul WTA + Ce declarat Cîrstea după calificarea în sferturi la Miami
MIAMI

Cine e Aryna Sabalenka, adversara Soranei de la Miami

Finala de la Indian Wells a fost doar al doilea meci pierdut de Sabalenka în acest an. Primul eșec a venit la Dubai, cu Barbora Krejcikova, scor 6-0, 6-7 (2), 1-6. Aryna și-a luat revanșa în fața cehoaice la Miami, în optimi, scor 6-3, 6-2.

Cel mai bun rezultat al carierei pentru Sabalenka a venit în 2023, când a cucerit Australian Open, primul său titlu de Grand Slam din carieră. În finala AO 2023 a învins-o pe Rybakina după ce pierduse primul set, scor 4-6, 6-3, 6-4.

Bielorusa vine cu un avantaj important la meciul cu Sorana. La Miami, a petrecut pe teren jumătate din timpul de joc al româncei. Aryna a jucat 3 ore și 33 de minute, Cîrstea 6 ore și 24 de minute. Cel două sportive nu s-au mai întâlnit niciodată în circuitul WTA.

Aryna Sabalenka: „Niciodată nu am simțit atâta ură”

Înaintea startului turneului de la Miami, Sabalenka a vorbit despre felul în care se simte în vestiar, având în vedere că țara sa este aliatul Rusiei în războiul cu Ucraina.

„A fost foarte greu să înțeleg că sunt atât de mulți oameni care mă urăsc fără motiv. Nu am făcut nimic. E greu pentru mine! Niciodată nu m-am confruntat cu atâta ură.

Sunt multe persoane care îmi trimit mesaje pe Instagram după ce pierd meciuri, dar niciodată nu am mai trecut prin ce mi se întâmplă acum în vestiar”, a spus campioana de la Australian Open.

CTP, mesaj la miezul nopții după calificarea Soranei Cîrstea: „Așa a smuls victoria”