SPORTURI  »  TENIS  »

ATP CINCINNATI // VIDEO Roger Federer, eliminare-șoc în turul III! Învins într-o oră de Andrey Rublev

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 august 2019 11:29

Roger Federer, locul 3 ATP, a fost eliminat în mod surprizător în turul III al turneului de la Cincinnati de rusul Andrey Rublev, 70 ATP, scor 3-6, 4-6.

Andrey Rublev, care a primit un wild-card pentru a participa la turneu, a avut o prestație excepțională și l-a învins pe Roger Federer la primul meci direct, după un meci care a durat 1 oră și 3 minute.

Rublev a început foarte bine meciul și a condus cu 4-1. Rusul s-a menținut în față și a câștigat primul set cu 6-3.  În setul doi, cei doi jucători au mers cap la cap până la 3-3, când Rublev a făcut break-ul decisiv. Federer nu a putut să revină, iar rusul a fructificat la 5-4 prima minge de meci.

După ce i-a învins pe rând pe Nikoloz Basilashvili (17 ATP), Stansilas Wawrinka (23 ATP) și pe Roger Federer, Andrey Rublev va juca în sferturi cu rusul Daniil Medvedev (8 ATP).

Vezi și:

VIDEO Simona Halep a fost eliminată în turul III la Cincinnati! A pierdut cu 6-1 primul set și a căzut inexplicabil în ultimul game