SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MONTREAL

Și Rafa Nadal e out de la Montreal » Ce probleme are spaniolul

Rafael Nadal // FOTO: Imago
Rafael Nadal // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 august 2022 08:09 / Actualizat sambata, 06 august 2022 10:16

Spaniolul Rafael Nadal (36 de ani, 3 ATP, a anunţat pe contul său de Twitter că nu va participa la turneul ATP Masters 1000 de la Montreal, care începe luni.

Ibericul nu a mai jucat în vreun turneu de când s-a retras, înaintea semifinalei de la Wimbledon, împotriva lui Nick Kyrgios, ca urmare a unei rupturi abdominale. 

Goran Ivanisevic anunță planul monstruos prin care Novak Djokovic vrea să-l lase în urmă pe Nadal: „Asta își dorește”
ATP
Goran Ivanisevic anunță planul monstruos prin care Novak Djokovic vrea să-l lase în urmă pe Nadal: „Asta își dorește”

Nadal, out de la Montreal

„Totul a mers bine în ultimele săptămâni. Acum patru zile am început să mă antrenez pentru a servi, dar joi, după un antrenament, am simţit un mic disconfort în zona abdominală care a continuat să fie prezent”, a explicat Nadal. 

„Trebuie să fiu atent în această perioadă şi să mă gândesc la sănătatea mea", a detaliat el. 

Rafa, învingător la Australian Open şi Roland Garros în acest an, deţine recordul la numărul de turnee de Grand Slam câştigate (22). El speră însă să fie prezent la US Open. 

Nici Novak Djokovic nu va juca la Montreal

Un alt nume mare care ratează turneul canadian este Novak Djokovic (35 de ani, 6 ATP). Sârbul, al cărui refuz de a se vaccina contra Covid-19 îl împiedică să intre în Canada, s-a retras de la turneul ATP Masters 1.000 de la Montreal, au anunţat, vineri, organizatorii.

Cu trei săptămâni înaintea ultimului turneul de Mare Şlem al anului, US Open (29 august-11 septembrie), Djokovic e în pericol să rateze competiția, din acelaşi motiv.  

Statele Unite impun ca persoanele să prezinte o dovadă de vaccinare pentru a intra în ţară, iar jucătorul sârb, recentul câştigător de la Wimbledon, nu o deține, cel puțin deocamdată. 

În ianuarie 2022, Nole a fost expulzat din Australia, unde urma să joace la Australian Open, după o bătălie judiciară privind statutul său vaccinal.

VIDEO Novak Djokovic, campion la Wimbledon 2022

Citește mai multe știri din tenis:

Cristian Tudor Popescu, îngrijorat din cauza Simonei Halep: „Nu e numai căldura de vină, trebuie să ia măsuri!” + „Nu e într-o situație fizică și psihică foarte bună”

Ana Bogdan e în semifinale la BCR Iași Open: „Trăiesc intens fiecare moment petrecut aici!”

Citește și:
Echipa de start, confirmată: așa va juca Lucescu! + Budescu, „șef de galerie” în Parcul Gezi din Istanbul
Nationala
Echipa de start, confirmată: așa va juca Lucescu! + Budescu, „șef de galerie” în Parcul Gezi din Istanbul
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Superliga
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Deputatul român era la „șpriț
Nationala
Deputatul român era la „șpriț" » Reperat printre suporterii români, pe terasele din Istanbul
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
Nationala
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează