SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Jelena Ostapenko, eliminată de la Australian Open! A pierdut setul deși avea 5-2

Jelena Ostapenko, eliminată de la Australian Open

Articol de - Publicat sambata, 20 ianuarie 2024 09:10 / Actualizat sambata, 20 ianuarie 2024 13:53

Letona Jelena Ostapenko (10 WTA, 26 de ani) a părăsit Australian Open 2024, fiind învinsă în turul 3 de bielorusa Victoria Azarenka (22 WTA, 34 de ani), scor 1-6, 5-7.

Ostapenko, care are a avut un început bun de an, a pierdut pentru a doua oară în 2024 contra Victoriei Azarenka, după înfrângerea sferturile de la Brisbane, 3-6, 6-3, 3-7. Acum a pierdut în două seturi, după o oră și 24 de minute.

CTP, devastator cu Rafael Nadal: „Nici să nu-l văd la față! De ce? De ce? Cum să facă așa ceva?”
REACȚIE

Azarenka, dublă campioană la Australian Open (2012 și 2013) pornea cu a doua șansă la victorie, dar a reușit un prim set incredibil.  S-a instalat rapid la conducere, reușind un break la primul game de serviciu al letonei. S-a menținut în față, iar la 4-1 a mai făcut un break. Și a luat setul cu 6-1.

Setul doi a început total diferit față de primul. Cu Ostapenko jucând mai bine și controlând punctele. La 2-1, letona a făcut break-ul și s-a distanțat rapid la 5-2. Doar că nu a putut închide setul, iar Azarenka a revenit spectaculos.

A făcut repede 5-5, scor la care a mai reușit un break. Ulterior a servit pentru a câștiga meciul și după ce a salvat trei mingi de break, bielorusa a închis setul, 7-5, calificându-se în optimi.

Rezultatele zilei la Australian Open

• Anna Kalinskaya – Sloane Stephens 6-7(8), 6-1, 6-4
  • Emma Navarro  - Dayana Yastremska 6-2, 2-6, 6-1
  • Qinwen Zaheng  - Yafan Wang 6-4, 2-6, 7-6 (8)
  • Oceane Dodin – Clara Burei 6-2, 6-4
  • Anna Blinkova – Jasmine Paolini 6-7(1), 4-6
  • Jelena Ostapenko – Victoria Azarenka 1-6, 5-7
  • Tommy Pauk – Miomir Kecmanovic 4-6, 6-3, 6-2, 6-7(7), 0-6
  • Ugo Humbert – Hubert Hurkcaz  6-3, 1-6, 6-7(4), 3-6
  • Arthur Cazaux – Tallon Griekspoor 6-3, 6-3, 6-1
  • Juncheng Shang – Carlos Alcaraz 1-6, 1-6, 0-1 (retragere)
  • Cameron Noorie – Casper Ruud 6-4, 6-7(7), 6-4, 6-3
  • Grigore Dimitrov – Nuno Borgesc 7-6(3), 4-6 2-6, 6-7(6)
  • Felix Auger Aliassime – Daniil Medvedev 3-6, 4-6, 3-6
  • Iga Swiatek – Linda Noskova 6-3, 3-6, 4-6
  • Elina Svitolina – Viktorija Golubic 6-2, 6-3

Novak Djokovic jubilează după calificarea în sferturile Australian Open: „A fost un meci grozav!”

Mirra Andreeva, puștoaica de 16 ani care se uită la meciuri vechi: „Ori de câte ori îl văd, îmi pare rău”

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”