SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN // Marius Copil și Ana Bogdan au ratat calificarea pe tablul principal » Înfrângeri dramatice pentru cei doi români

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 ianuarie 2020 09:33

Marius Copil (29 de ani, 151 ATP) și Ana Bogdan (27 de ani, 96 WTA) au ratat calificarea pe tabloul principal de la Australian Open.

Marius Copil a fost învins în turul II al calificărilor. Românul a pierdut dramatic cu italianul Lorenzo Musetti (361 ATP), scor 7-6 (6), 4-6, 5-7, după un meci de 2 ore și 26 de minute.

Primul set a fost echilibrat, ambii jucători câștigând game-urile în care au servit. În tiebreak, Copil a salvat o minge de set și a câștigat setul. După aceea, Musetti a jucat mai bine. A câștigat setul doi, 6-4, reușind două break-uri. În decisiv, Copil a condus cu 5-2, dar italianul a revenit incredibil și a câștigat cinci game-uri la rând și a obținut calificarea.

Ana Bogdan a pierdut în ultimul tur

Ana Bogdan a învins și ea greu, scor 7-5, 6-7(9), 2-6, de americanca Ann Li (19 ani, 142 WTA), după un meci de 2 ore și 24 de minute.

Ana a jucat mai bine în primul set. A făcut două break-uri, a cedat o dată pe propriul serviciu și a reușit să preia conducerea în meci.

În setul doi, jocul a fost echilibrat. Ambele jucătoare au servit bine, iar setul a ajuns în tiebreak. Bogdan a avut două mingi de meci, dar Li le-a salvat și a câștigat setul. În decisiv,  Ana a servit mult mai slab. Li a făcut trei break-uri și a reușit să câștige meciul.