SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN // VIDEO Maria Sharapova și Angelique Kerber sunt OUT de la Australian Open » Nemțoaica, umilită în mai puțin de o oră + toate rezultatele zilei de la Australian Open

Maria Sharapova // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 ianuarie 2019 09:22

Rusoaica Maria Sharapova, locul 30 WTA, și nemțoaica Angelique Kerber, locul 2, au fost eliminate în optimile turneului de la Australian Open.

Sharapova - Barty, scor 6-4, 1-6, 4-6

Maria Sharapova a pierdut în trei seturi meciul cu australianca Ashleigh Barty, scor 6-4, 1-6, 4-6, după 2 ore și 35 de minute.

Sharapova, care venea după ce o eliminase pe Caroline Wozniacki, și-a continuat forma bună și în primul set al meciului cu Barty. Rusoaica a făcut un break, suficient pentru a se impune cu 6-4.

Ashleigh Barty nu a renunțat la luptă și a jucat perfect în setul doi, 6-1. Australianca a făcut două break-uri și a trimis meciul în setul decisiv. Barty a început bine setul trei și a condus cu 4-0. Sharapova a câștigat trei game-uri la rând, dar Barty a avut puterea să se mențină în față și a câștigat setul cu 6-4.

Collins - Kerber 6-0, 6-2

Angelique Kerber a pierdut 58 de minute duelul cu americanca Danielle Rose Collins, locul 35 WTA, scor 0-6, 2-6.

După un prim set în care a fost dominată clar și în care nu a câștigat niciun game, Kerber a început bine setul doi, reușind un break. Totuși, Collins a forțat și a câștigat de trei ori pe serviciul adversarei, asigurându-și calificarea.