SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Bianca Andreescu, victorie complicată la US Open » Campioana din 2019 a avut nevoie de 3 seturi

Bianca Andreescu // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 29 august 2022 22:07 / Actualizat luni, 29 august 2022 23:55

Bianca Andreescu (22 de ani, 48 WTA) a debutat cu victorie la US Open 2022 și a câștigat meciul cu Harmony Tan (24 de ani, 112 WTA), scor 6-0, 3-6, 6-1.

Campioană la US Open 2019, Bianca Andreescu a reușit o victorie complicată, având nevoie de 3 seturi, după o oră și 42 de minute.

Bianca Andreescu, victorie în turul 1 la US Open

Canadianca, cu părinți români, a avut un debut de meci perfect. A câștigat primul set cu 6-0, după 25 de minute, reușind să câștige de 3 ori pe serviciul adversarei.

Setul secund a avut un start diametral opus. Tan a condus cu 3-0 și 4-1. Andreescu a încercat să revină, dar Tan și-a menținut nivelul înalt și a câștigat setul cu 6-3.

În setul decisiv, Andreescu a revenit la cel mai bun joc al ei. A fost rândul ei să conducă cu 3-0 și 4-1, reușind să câștige setul cu 6-1.

În turul 2, Bianca Andreescu va juca împotriva câștigătoarei meciului Beatriz Haddad Maia - Ana Konjuh.

An dificil pentru Andreescu

Măcinată de accidentări, Andreescu a bifat doar 24 de meciuri în acest an (20 de victorii, 4 înfrângeri). Cel mai bun rezultat a fost la Bad Homburg (iunie 2022), când a jucat finala.

Ea nu a jucat la Australian Open și Roland Garros, în timp ce la Wimbledon a fost învinsă în turul 2.

Andreescu, printre favoritele la US Open 2022

Înainte de turneu, bookmakerii o vedeau pe Bianca printre favoritele la o nouă victorie în turneul de la New York. Ea avea o cotă de 25, fiind a 9-a favorită la succes.

Kim Clijsters, triplă campioană la Flushing Meadows, e convinsă: „Simona Halep poate câștiga US Open, cu o condiție”

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”