SPORTURI  »  TENIS  »  BRD BUCHAREST OPEN

BRD BUCHAREST OPEN // VIDEO Patricia Țig e în semifinale la București! Performanță de excepție pentru româncă

Patricia alături de nepoțica Irinei Begu FOTO: Cristi Preda +6   FOTO
Patricia alături de nepoțica Irinei Begu FOTO: Cristi Preda

Articol de - Publicat vineri, 19 iulie 2019 20:42

Patricia Maria Țig (24 de ani) a trecut de cehoaica Kristyna Pliskova (27 de ani, 92 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-3, și s-a calificat în semifinalele BRD Bucharest Open.

  • Semifinala dintre Patricia Țig și Laura Siegemund se joacă sâmbătă, de la ora 15:00.

Aflată pentru prima dată pe tabloul principal al unui turneu WTA după ce a devenit mamă, Țig reușește minuni pe zgura de la București. Fără clasament, Patricia a fost nevoită să treacă și de tururile de calificări. Astăzi, în fața unei jucătoare cu un serviciu foarte puternic, Țig s-a autodepășit. A câștigat primul set la 3, după 44 de minute, apoi a fost nevoită să recunoască superioritatea cehoaicei în actul secund.

Pliskova a servit 6 ași, cu un procentaj al primului serviciu de 74%, și unul al punctelor câștigate cu prima servă de 80%. Scoasă din ritm de jocul adversarei, Țig a avut și o ieșire la adresa unui fan: „Dacă vrei, vino tu și joacă!”.

Nervii au ajutat-o pe româncă! Jocul ei a atins cote fantastice după pauza dintre seturi. S-a impus cu 6-3, după doar 36 minute de joc, în uralele fanilor care au umplut terenul central. În semifinale, Țig va juca împotriva nemțoaicei Laura Siegemund (77 WTA), câștigătoare în fața Irinei Begu, scor 7-5, 6-2.

„Mă simt bine. Sunt foarte fericită! Încerc să mă pregătesc pentru meciul de mâine. Le mulțumesc mult fanilor. Sunt minunați. Înseamnă foarte mult să ajung aici”
Patricia Țig

Vezi și: 

Semifinală 100% românească la BRD Bucharest Open » Ruse și Cristian le vor înfrunta pe Begu și Olaru

Citește și:
Șocant scandal! Doi fotbaliști de la Poli Timișoara, acuzați că au snopit în bătaie un tânăr de 19 ani: „Huliganii mi-au nenorocit copilul! Parul cu care l-au lovit e plin de sângele lui”
Liga 3
Șocant scandal! Doi fotbaliști de la Poli Timișoara, acuzați că au snopit în bătaie un tânăr de 19 ani: „Huliganii mi-au nenorocit copilul! Parul cu care l-au lovit e plin de sângele lui”
După finala pierdută contra lui Alcaraz, Djokovic a ridicat privirea spre tribuna unde se afla Nadal
Tenis
După finala pierdută contra lui Alcaraz, Djokovic a ridicat privirea spre tribuna unde se afla Nadal
Farul - Universitatea Craiova » Rezultat halucinant în 30 de minute
Superliga
Farul - Universitatea Craiova » Rezultat halucinant în 30 de minute
„Mâine ajung în România” » Și-au dat acordul de transfer chiar înainte de FCSB - Csikszereda
Superliga
„Mâine ajung în România” » Și-au dat acordul de transfer chiar înainte de FCSB - Csikszereda
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Profit.ro
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (27)
olaru_alin
olaru_alin  •  19 Iulie 2019, 23:23
Postat de cristy82 pe 19 Iulie 2019, 23:14

e atat de slabut incat nicio romanca in afara Patriciei n-a ajuns in semifinale. ps: acum se vede distanta dintre Simona si restul fetelor.

Partea nasoala este ca nimeni nu face nimic! Niculescu,Begu,Cristea si Ana Bogdan sunt in cadere libera evidenta de cam 2 ani! ...si tot se duc la vale, bine...au si o varsta... Pe de alta parte e Halep, in top constant...dar cu multi hateri in spate :))).....si Buzarnescu, care cred ca a avut o crestere artificiala....si se duce usor usor dupa celelalte! problema mare e ca nu vine nimic din spate....in 5/6 ani ajungem ca la baieti....pamant de flori

merace
merace  •  19 Iulie 2019, 21:19

Bravo Patricia! S-a trezit acum si GSP, ca despre victoria Patriciei cu Sevastova, No.11 WTA, ieri, n-au zis o vorba, ocupati fiind cu cancanuri! :D

cristy82
cristy82  •  19 Iulie 2019, 23:14
Postat de olaru_alin pe 19 Iulie 2019, 23:11

da...ai dreptate..sarisem peste Sevastova...in fine, turneul este slabut oricum

e atat de slabut incat nicio romanca in afara Patriciei n-a ajuns in semifinale. ps: acum se vede distanta dintre Simona si restul fetelor.

Vezi toate comentariile (27)
Comentează