SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Calificare cu mari emoţii pentru Simona Halep » Se cunoaşte adversara din turul al treilea!

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 iunie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 27 iunie 2014 15:55

Simona Halep a avut emoţii mari în partida din această după-amiază cu Lesia Ţurenko, dar a reuşit pînă la urmă să se impună în setul decisiv, scor 6-3, 4-6, 6-4

Începutul de partidă a fost echilibrat, iar ambele jucătoare au reuşit să-şi păstreze serviciile. Simona a jucat mai bine însă de la 2-3 în prima manşă, a luat 4 game-uri consecutive şi primul set cu 6-3.

Totul părea facil şi în setul secund, mai ales că s-a desprins la 3-0. Nu a fost aşa, iar Ţurenko a repetat performanţa lui Halep. A cîştigat 4 gameuri consecutive şi setul cu 6-4.

După cîteva minute de linişte, Simona a revenit decisă pe teren şi cu toată opoziţia ucrainencei de pe locul 170 WTA, tot a reuşit să cîştige setul şi meciul. Este a patra victorie din tot atîtea întîlniri pentru Halep în faţa ucrainencei.

Este prima calificare a Simonei Halep în turul al treilea la Wimbledon. Acolo o va întîlni pe elveţianca Belinda Bencici. Meciul este programat mîine după-amiază, liveSCORE pe GSP.RO.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”