SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

VIDEO Carlos Alcaraz a reușit punctul turneului la Miami » Puștiul-minune de 18 ani l-a învins pe Tsitsipas și e în „sferturi”

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 martie 2022 10:10 / Actualizat miercuri, 30 martie 2022 10:33

Carlos Alcaraz (18 ani, 16 ATP) s-a împus în fața lui Stefanos Tsitsipas (23 ani, 5 ATP), scor 7-5, 6-3 și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Miami.

Puștiul-minune al tenisului a reușit o nouă victorie impresionantă. Dacă în turul precedent de la Miami Alcaraz l-a surclasat pe Marin Cilic, câștigător de Grand Slam, scor 6-4, 6-4, acum a trecut și de Tsitsipas.

La doar 18 ani, spaniolul Carlos Alcaraz este unul dintre cei mai talentați tineri jucători de tenis din circuit. La turneul precedent, desfășurat la Indian Wells, noua senzație a tenisului masculin a ajuns până în semifinale, acolo unde a fost învins chiar de eroul său, compatriotul Rafael Nadal.

Carlos Alcaraz l-a învins pe Stefanos Tsitsipas la Miami

După acea performanță foarte bună de la Indian Wells, Alcaraz continuă să aibă evoluții solide. În „optimile” de la Miami, ibericul a trecut în doar două seturi de Stefanos Tsitsipas, un nume deja consacrat în circuitul ATP, scor 7-5, 6-3.

Grecul a început foarte bine meciul și avea 5-2 în primul set. Din acel moment însă, Alcaraz a luat 5 game-uri consecutive și a pus punct primului act, scor 7-5.

Setul secund a fost unul mult mai ușor pentru iberic. A făcut repede break-ul și și-a păstrat avantajul fără emoții, câștigând un nou meci foarte important, scor 7-5, 6-3.

Mai mult decât atât, Alcaraz a reușit un punct senzațional, chiar la începutul meciului cu Tsitsipas. Fanii s-au ridicat în picioare.

Video cu punctul superb câștigat de Carlos Alcaraz

În sferturile de finală, spaniolul va juca împotriva sârbului Miomir Kecmanovic (22 ani, 48 ATP), care a trecut, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4, de americanul Taylor Fritz (24 ani, 13 ATP).