SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN 2022

VIDEO România a rămas fără reprezentante pe tabloul feminin de la US Open » Begu și Cîrstea, înfrângeri în meciuri epuizante

Sorana Cîrstea (32 de ani, 37 WTA) și Belinda Bencic (25 de ani, 13 WTA) se întâlnesc astăzi, începând cu ora 8:00, în turul secund al turneului de la US Open. Partida poate fi urmărită liveTEXT pe GSP.ro și va fi televizată pe Eurosport.

Articol de GSP - Publicat joi, 01 septembrie 2022 22:50 / Actualizat joi, 01 septembrie 2022 22:50

România a rămas fără reprezentante pe tabloul feminin de la US Open. Sorana Cîrstea (32 de ani, 37 WTA) a fost eliminată în turul secund de Belinda Bencic (25 de ani, 13 WTA), scor 6-3, 5-7, 2-6. Irina Begu (42 WTA) a pierdut și ea în aceeași fază, în fața chinezoaicei Yue Yuan (142 WTA), sor 3-6, 6-7(6).

Irina Begu a întâlnit o jucătoare construită după tiparul ei, cu lovituri puternice de forehand, luptătoare, dar fără ruperi spectaculoase de ritm. Au fost ingredientele ideale pentru un meci lung, cu raliuri epuizante, decis de micile detalii.

Primul set a fost tranșat de chinezoaica Yuan în 37 de minute, scor 6-3. Begu nu a renunțat, nici în momentul în care adversara a servit pentru meci, la scorul de 6-5. Soarta înfruntării a fost împinsă în tie-break.

Sportiva din România a început mai bine, 3-1, apoi s-a „tăiat”. Nu a avut suflu, a ajuns greu la „dreptele” plasate de mai tânăra adversară și a părăsit competiția. Yuan, aflată la turneul carierei, va juca în șaisprezecimile de finală contra americancei Jessica Pegula (8 WTA).

121.000$au primit Begu și Cîrstea pentru parcursul de la US Open 2022

Sorana Cîrstea, blocaj în turul II la US Open

Meciul dintre Sorana și Belinda a avut două părți total diferite. Sorana a fost extrem de solidă până la scorul de 6-3, 5-3. Salvase 7 dintre cele 9 mingi de break ale elvețiencei, forehand-ul găsea liniile terenului cu o frecvență înspăimântătoare pentru advesară, iar Bencic comitea erori total necaracteristice.

Din acel moment, jocul româncei s-a prăbușit inexplicabil. Dacă în primul set Sorana a comis doar 6 greșeli neforțate, în actul decisiv a ajuns la 16. În schimb, bilanțul loviturilor câștigătoare în setul 3 a fost de 5, față de 13 al adversarei.

Bencic, campioana olimpică de la Tokyo, s-a impus la finalul a 2 ore și 28 de minute de joc și va avea în turul următor o adversară din Cehia, pe Karolina Pliskova (22 WTA) sau Marie Bouzkova (41 WTA).

Statistica meciului, oferită de Sofascore

FINAL » Sorana Cîrstea - Belinda Bencic 6-3, 5-7, 2-6

Bencic se califică în turul următor!
1-3, Break Bencic: Sportiva din Elveția este în control în acest moment.
A început setul decisiv.

5-7, Break și set Bencic
5-5, Break Bencic: Meciul capătă accente dramatice. Sorana a servit pentru meci, dar nu a putut fructifica șansa avută.
3-2, Break Cîrstea: Bencic acuză șocul șanselor ratate și comite eroare după eroare.
2-2, Game Cîrstea: Sorana salvează 3 mingi de break ale adversarei.
1-1, Game Cîrstea: Sorana continuă să găsească liniile terenului, lovituri de o precizie exasperantă pentru adversare.
A început setul secund!
Belinda Bencic a cerut o pauză de vestiar între seturi.

6-3, Game și set Cîrstea! Sorana tranșsează actul inaugural în 36 de minute.
5-3, Break Cîrstea: Sorana este agresivă în aceste secvențe și o forțează pe Bencic să greșească frecvent. Sportiva din România va servi pentru set!
2-2, Break Cîrstea: Sorana revine de la 0-40.
1-2, Break Bencic: Belinda are răspuns pentru fiecare atac al Soranei și trece în avantaj.
1-0, Game Cîrstea: Sorana începe excelent partida.

Cîrstea și Bencic se întâlniseră de două ori în carieră. Ambele dispute au fost pe hard, câștigate de Sorana:

• 7-5, 6-2 la Grampians Trophy, în 2021
  • 6-2, 6-7(3), 6-4 la Cincinnati, în 2022

VIDEO Cum s-a calificat Sorana Cîrstea în turul II la US Open 2022

VIDEO Daria Snigur a eliminat-o pe Halep, apoi a părăsit competiția în turul secund de la US Open

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping