TENIS  ·  CLASAMENT WTA

CLASAMENT WTA // Simona Halep, ajutată de rezultatul finalei Turneului Campioanelor! Pe ce loc termină anul + cum arată Top 10 WTA

Duminica, 03 Noiembrie 2019, 15:46

Australianca Ashleigh Barty (1 WTA, 23 de ani) a câștigat Turneul Campioanelor după ce a învins-o pe ucraineanca Elina Svitolina (8 WTA, 25 de ani) scor 6-4, 6-3.

Victoria lui Barty a oprit ascensiunea Elinei Svitolina în clasamentul WTA și a ajutat-o pe Simona Halep. Astfel, jucătoarea din România va termina sezonul pe locul 4 WTA.  Halep are 5.462 de puncte, fiind depășită de Naomi Osaka (5.496), Karolina Pliskova (5.940) și Ashleigh Barty (7.851).

În ultimele două sezoane, Simona Halep a terminat pe primul loc în ierarhia mondială, poziție pe care acum se află Ashleigh Barty.