SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Coco Gauff, în sferturi la Roland Garros la doar 17 ani! Victorie categorică cu Ons Jabeur

Coco Gauff // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat luni, 07 iunie 2021 16:55 / Actualizat luni, 07 iunie 2021 17:33

Americanca Cori „Coco” Gauff (17 ani, locul 25 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale Roland Garros, după 6-3, 6-1 cu Ons Jabeur (26 de ani, 26 WTA).

Coco Gauff continuă să facă senzație. Americanca în vârstă de doar 17 ani s-a calificat în sferturile Roland Garros, cea mai bună performanță a sa la un turneu de Grand Slam!

Coco Gauff, în sferturi la Roland Garros

Coco a trecut de tunisianca Ons Jabeur după doar 55 de minute de joc. Victoria a fost de o manieră categorică, 6-3, 6-1, Coco având procentaje excelente atât la serviciu, cât și la retur.

Ons Jabeur a reușit mai mulți ași (4-2) și mai multe lovituri câștigătoare (18-15), dar a și greșit mai mult: a comis 21 de erori neforțate, față de 9 ale tinerei Gauff. În plus, a avut 4 duble greșeli, care s-au dovedit decisive în final.

Partida s-a învârtit în jurul cifrei 4. Coco Gauff a făcut 4 break-uri și a închis meciul cu a 4-a ei minge de meci.

În sferturile de finală, Coco Gauff va juca cu cehoaica Barbora Krejcikova (25 de ani, 33 WTA), care a trecut în optimi de o altă americancă, Sloane Stephens (28 de ani, 59 WTA), scor 6-2, 6-0.

REZUMAT VIDEO: Ons Jabeur vs. Coco Gauff | Roland Garros 2021