Comentarii (12)
catalin.palcu
catalin.palcu  •  14 Iunie 2021, 16:30
Postat de adi_stelistul pe 14 Iunie 2021, 12:03

Si inca ceva: nu exista meci de 5 seturi fara pauza de vestiar! De multe ori si la 2 din 3 se ia pauza la 1-1 la seturi. Asta pe de o parte. Pe de alta, scuza cu "scoaterea din ritm" e aiurea in tenis. Meciul e lung, are perioade diferite, fiecare cu ritmul ei... In cel mai rau caz poti iesi din ritm un set ... maxim! Dar de fapt e vorba de 2-3 game-uri, nu mai mult.

Poate ai dreptate, dar pana la urma e fapt, nu opinie, ca isi ia pauze lungi cand e-n pericol si isi revine de fiecare data miraculos. Sa-i zicem coincidenta. Dar ca sa desfac firu-n patru, nu a fost o pauza rapida de toaleta. Si-a luat f mult timp intentionat , parerea mea. El de tricou se schimba si la banca de f multe ori. Iar pt toaleta ai nevoie de un minut. Mi-a adus aminte de ce i-a facut Sharapova Simonei tot la RG.

robby73
robby73  •  14 Iunie 2021, 12:54

Cu "scoaterea din ritm" nu ai dreptate. Bineînțeles că nu e o scuza și Djokovic nu a făcut nimic interzis. În sport (în general) o pauză, sau o ieșire din ritm, poate schimba soarta meciului sau a competiției. Indiferent de ce sport, cu atât mai mult în sporturi individuale. Sunt sportivi cărora o pauză le prinde bine, sportivi care își intra iarăși în ritm și alții care nu își mai intra în ritm.

adi_stelistul
adi_stelistul  •  14 Iunie 2021, 12:04
Postat de pamparam2021 pe 14 Iunie 2021, 11:55

Ce sa se întâmple la vestiar, a fost să își ia pastilele de diabet după modelul Sharapova

Da, asa e, a asteptat pauza de vestiar, cand este insotit pana la cabina toaletei de o persoana din partea organizatorilor, ca sa-si ia "pastilele".

adi_stelistul  •  14 Iunie 2021, 12:03

adi_stelistul  •  14 Iunie 2021, 12:00
Postat de catalin.palcu pe 14 Iunie 2021, 10:24

Si totusi daca a avut nevoie de pauza dupa primele 2 seturi, de ce nu a avut si dupa 4?? Si cu Mussetti a facut exact la fel, era in corzi si a cerut la toaleta repede. Tsitisipas de ce nu a avut nevoie? Hai ma ca nu e nimeni chiar asa naiv. Cum ar fi la box ca un boxer in corzi aproape sa fie facut KO sa primeasca o pauza de refacere de 10 minute? E f versat, bravo lui, e in limitele regulamentului, dar e o lipsa mare de sportivitate.

Tsitsipas a luat pauza dupa setul 3 si pauza medicala imediat dupa ce a inceput setul 4.

pamparam2021
pamparam2021  •  14 Iunie 2021, 11:55

catalin.palcu  •  14 Iunie 2021, 10:24
Postat de cirus11 pe 14 Iunie 2021, 10:11

La un meci de 5 seturi cu consum urias de lichide sunt inevitabile. Si fara metode de scos din ritm tot trebuie sa mergi la toaleta.

cirus11
cirus11  •  14 Iunie 2021, 10:11
Postat de catalin.palcu pe 14 Iunie 2021, 09:42

Metoda patentata si verificata de a scoate adversarul din ritm. Sper ca sunt supravegheati macar, ca o pauza din asta poate fi folosita pt coaching sau Doamne fereste de mai rau. Folosita mai des in circuitul feminin, stim ca i-a cazut prada si Simona, ma mir ca mai este legala. Dezavantajati sunt jucatorii mai neexperimentati, mai emotivi. Surprinzator ca de-alde Nole nu au niciodata nevoie de pauza de vestiar cand le merge jocul!

catalin.palcu  •  14 Iunie 2021, 09:42