SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA DAVIS

Unde se va disputa meciul de Cupa Davis România - Bulgaria din barajul Grupei Mondiale I

Sala Polivalentă din Craiova/Foto: Imago Images
Sala Polivalentă din Craiova/Foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 06 ianuarie 2025 11:35 / Actualizat luni, 06 ianuarie 2025 11:43

Federația Română de Tenis a anunțat numele orașului care va găzdui, în 31 ianuarie – 1 februarie, duelul dintre România și Bulgaria, din playoff-ul Grupei Mondiale I a Cupei Davis. Este vorba de Craiova, acolo unde s-a jucat și ultimul meci al tricolorilor.

În 13-14 septembrie, în Sala Polivalentă din Craiova, echipa de Cupa Davis a României reușea să o învingă cu 3-2 pe China, într-un meci din Grupa Mondială II. Atunci, asiaticii au revenit de la 0-2, însă Cezar Crețu l-a învins pe Rigele Te, scor 2-1 (3-6, 6-3, 6-3), și a adus punctul câștigător pentru România, care s-a calificat astfel în barajul pentru Grupa Mondială I a Cupei Davis.

Trei victorii și o înfrângere pentru românce în primul tur al calificărilor de la Australian Open » Cel mai bine clasată sportivă a fost învinsă
AUSTRALIAN OPEN
Trei victorii și o înfrângere pentru românce în primul tur al calificărilor de la Australian Open » Cel mai bine clasată sportivă a fost învinsă

România luptă cu Bulgaria pentru calificarea în Grupa Mondială I

Pentru a obține un loc în Grupa Mondială I, tricolorii sunt nevoiți să treacă de Bulgaria, într-un meci care va avea loc în 31 ianuarie – 1 februarie. Oficialii Federației Române de Tenis (FRT) au decis ca această partidă să se desfășoare tot la Craiova, în Sala Polivalentă.

Inaugurată în 2012, arena din Craiova are o capacitate de peste 4200 de locuri.

România a mai jucat în barajul Grupei Mondiale I atât în 2023, cât și în 2024. În urmă cu doi ani, tricolorii o învingeau pe Thailanda cu 3-2, însă au urmat două eșecuri cu Taiwan (1-3) și cu Grecia (0-4), care i-au readus pe aceștia în Grupa Mondială II.

În cazul unui succes contra Bulgariei, echipa de Cupa Davis a României se va califica în Grupa Mondială I, unde va juca fie în 13-14 septembrie, fie în 14-15 septembrie pentru accederea în calificările Cupei Davis 2026.

Într-un interviu acordat pentru Agerpres, George Cosac, președintele FRT, afirma că duelul dintre România și Bulgaria este principalul eveniment al anului 2025.

„Principala competiție este la sfârșit de ianuarie din punct de vedere al federației. Jucăm împotriva Bulgariei în Cupa Davis și vrem să câștigăm, să ne apropiem barajul pentru Grupa Mondială”, a declarat Cosac.

Biletele se vor pune în vânzare miercuri, 8 ianuarie, la ora 15:00. Potrivit site-ului oficial al Cupei Davis, vineri, 31 ianuarie, duelurile vor începe la ora 13:00, iar sâmbătă, 1 februarie, meciurile vor debuta la ora 12:00.

Tricolorii și-au adjudecat cu scorul de 5-0 singura confruntare din istorie cu Bulgaria. Aceasta a avut loc în 10-12 iunie 1988, la Sofia, pe zgură.

În 2024, trofeul Cupei Davis i-a revenit Italiei, la capătul unei finale câștigate cu 2-0 în fața Olandei.

Citește și:
Ce pedeapsă riscă Cristiano Bergodi în urma scandalului cu jucătorii de la CFR Cluj
Superliga
Ce pedeapsă riscă Cristiano Bergodi în urma scandalului cu jucătorii de la CFR Cluj
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Superliga
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Superliga
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Superliga
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Profit.ro
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (2)
OlteanuMarian
OlteanuMarian  •  06 Ianuarie 2025, 12:32

...sicriu este ala de la voi ...nu arhitectura noastra futurista ...ce spui tu este absurd ...absurd inseamna a nu fi cum a fost ...esti un moftangiu ...

viola_sempre
viola_sempre  •  06 Ianuarie 2025, 12:08

Oribil arata sala aia din afara. Parca e un sicriu

Vezi toate comentariile (2)
Comentează