SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

VIDEO + FOTO Gladiator în lacrimi! A salvat două mingi de meci, l-a eliminat pe Sinner și a început să plângă » Meci EPIC, de 5 ore și 26 de minute, la Roland Garros

Daniel Altmaier (24 de ani, 79 ATP) l-a învins pe Jannik Sinner (21 de ani, 9 ATP), scor 6-7(0), 7-6(7), 1-6, 7-6(4), 7-5, și s-a calificat în „șaisprezecimile” Roland Garros 2023. Meciul a durat 5 ore și 26 de minute! +10   FOTO

Articol de - Publicat joi, 01 iunie 2023 19:34 / Actualizat joi, 01 iunie 2023 20:01

Lumea tenisului încă așteaptă explozia lui Jannick Sinner. Înzestrat ca nimeni altul, elevul lui Darren Cahill n-a reușit nici de această dată să se apropie de trofeu.

În turul secund de la Paris, sorții i l-au scos în cale pe neamțul Daniel Altmaier, un alt diamant neșlefuit, posesorul unui backhand cu o singură mână de mare finețe. Disputa dintre cei doi va rămâne în istoria turneului.

Altmaier și Sinner, duel epic la Roland Garros 2023

Sinner a câștigat primul set într-un tiebreak fără istoric, 7-0. Altmaier a egalat într-o manieră asemănătoare. Italianul a trecut în avantaj, 2-1, iar în actul cu numărul 4 a avut două oportunități de meci, ambele pe propriul serviciu. Le-a ratat, iar disputa a intrat într-un decisiv epuizant.

+3 FOTO

Au apărut crampele, firești după 5 ore și jumătate de tenis. Ca doi gladiatori, au trecut pe rând în avantaj.

Daniel a avut șansa calificării pe propriul serviciu în două game-uri consecutive, la 5-4 și 6-5. A fructificat a 5-a minge de meci, cu un as la teu. Chemat la microfonul turneului și aplaudat în picioare de întreaga asistență, neamțul a început să plângă.

Altmaier va juca în „șaisprezecimi” împotriva bulgarului Grigor Dimitrov (29 ATP).

Am muncit foarte mult în ultimele luni. Toată lumea vede doar acest rezultat, dar eu și echipa mea am tras atât de tare. E clar că suntem pe drumul cel bun. Am jucat fiecare punct la intensitate maximă, cred că asta a fost secretul.

Nu vreau să zic că e un meci istoric, dar e unul pe care îl vom uita cu greu. Îmi place totul aici, sunt momente de nebunie adevărată. Cred că tenisul e un sport mort fără spectatori, asta e cel mai important!

- Daniel Altmaier

Emma Răducanu a renunțat la al cincilea antrenor în mai puțin de doi ani! » Cine se mai încumetă s-o pregătească?

Irina Begu revine pe teren la Roland Garros » Când are loc meciul contra Karolinei Muchova