SPORTURI  »  TENIS  »  LONDRA

Daniil Medvedev, campionul campionilor! L-a „întors” pe Dominic Thiem și a câștigat Turneul Campionilor

Rusul Daniil Medvedev (loc 4 ATP, 24 de ani) l-a învins pe austriacul Dominic Thiem (loc 3 ATP, 27 de ani) în finala ediției de Turneul Campionilor 2020, scor 4-6, 7-6 (2), 6-4. +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 noiembrie 2020 23:00 / Actualizat luni, 23 noiembrie 2020 16:40

• Este cea mai mare victorie din cariera lui Daniil Medvedev, cel care câștigă Turneul Campionilor fără să fi pierdut vreun meci!
  • Interesant este și că Medvedev i-a bătut în același turneu pe Djokovic, în grupe, respectiv Nadal, în semifinale;
  • Între noiembrie 2019 și decembrie 2019 nu a bifat nicio victorie la un jucător de Top 10 ATP, dar acum a obținut 7 astfel de victorii în doar 4 săptămâni.
  • Dominic Thiem a pierdut a doua finală consecutivă la Londra. Turneul se mută la Torino din 2021.

2020 a fost preț de o bucată bună de timp diferit de 2019 pentru rusul Daniil Medvedev. Anul trecut a irumpt și a impresionat cu snopul de titluri cucerite, între ele două de Masters 1000, și de finale jucate, inclusiv una de Grand Slam, la US Open. Sezonul actual nu a fost însă la același nivel pentru Daniil, dar al patrulea jucător al lumii a recuperat spectaculos pe ultimii metri, în noiembrie.

În urmă cu aproape două săptămâni s-a impus la Paris-Bercy – primul lui trofeu din 2019 și al treilea de Masters 1000 al carierei. Iar acum, a bifat Turneul Campionilor, cea mai importantă reușită din carieră.

550.000 dolariprimește fiecare finalist al Turneului Campionilor. Semifinaliștii încasează câte un cec în valoare de 402.000 dolari

Cum s-a desfășurat Daniil Medvedev - Dominic Thiem 4-6, 7-6 (2), 6-4

SETUL 1. Dominic Thiem a părut că își adjudecă cu dificultate serviciul în startul meciului, dar tot austriacul a fost primul care a făcut break, la 2-2. Din acel moment, Medvedev a încercat să recupereze ecartul, dar nu a reușit. O minge care a lovit fileul la 5-4, 40-30 pentru Thiem i-a adus setul câștigătorului de la US Open. Medvedev s-a supărat inițial, dar a izbucnit în râs când cei doi jucători s-au îndreptat spre banchete.

SETUL 2. În a doua parte, nu a mai existat nicio spărtură în serviciile celor doi. Medvedev și Thiem au mers cap la cap, în gameuri strânse, iar setul s-a decis în tiebreak. A urmat o desfășurare teribilă de forțe. Thiem a câștigat primele două puncte, dar le-a pierdut pe următoarele 7, iar Medvedev a luat setul!

SETUL 3. Medvedev a scos iarăși toate armele în setul decisiv, exact cum a făcut-o cu Rafael Nadal în semifinale. Rusul a pândit ocaziile, a reușit să obțină breakul rapid, la 2-2 și a ținut de el. A ajuns la 5-4 și minge de meci și a fost necruțător!

Daniil Medvedev, foto: Guliver/gettyimages
Dominic Thiem, foto: Guliver/gettyimages
Finala Turneul Campionilor, foto: Guliver/gettyimages
+1 FOTO
  • Daniil Medvedev a trecut în semifinale de Rafael Nadal și a făcut un turneu de colecție până acum, pierzând un singur set în 4 meciuri;
  • Dominic Thiem își continuă forma spectaculoasă pe hard, care i-a adus și US Open, l-a eliminat pe Djokovic în semifinale și e în a doua finală consecutivă la Londra.

O jucătoare din circuitul WTA, suspendată pe viață și amendată cu o AVERE pentru trucarea de meciuri!

Noi vești despre Australian Open 2021 » Când ar juca Simona Halep următorul turneu de Grand Slam