SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Emma Răducanu, abandon în setul secund al meciului cu Bianca Andreescu! Sportiva din Canada e în turul secund la Roma

Emma Răducanu (19 ani, 12 WTA) s-a retras la scorul de 2-6, 1-2, al meciului cu Bianca Andreescu (21 de ani, 90 WTA), din primul tur al turneului de la Roma.

Articol de GSP - Publicat marti, 10 mai 2022 19:46 / Actualizat marti, 10 mai 2022 19:47

• Competiția din capitala Italiei are loc în perioada 9 - 15 mai. În acest an, premiile totale ale turneului WTA de la Roma se ridică la 2.527.250 de dolari.

Primul game a fost și singurul palpitant al meciului dintre Răducanu și Andreescu. Britanica a salvat 3 mingi de break și trecut în avantaj pe tabelă. Forehand-ul Biancăi a dictat ulterior ritmul.

Simona Halep, prin ochii lui Mouratoglou: „Este incredibilă! Eu nu mai eram pe «piață» de 10 ani”
WTA

Emma a fost dominată din punct de vedere fizic, iar în finalul actului inaugural, la scorul de 2-5, a cerut o pauză de vestiare, pentru a primi îngrijiri medicale, din cauza unor probleme la spate.

Emma Răducanu, abandon în meciul cu Bianca Andreescu

Semnele au fost încurajatoare după revenire, Emma a condus cu 1-0 și în setul secund. A urmat un schimb tensionat de replici cu arbitra de scaun, supărată pe un aut milimetric, apoi Răducanu s-a îndreptat către Andreescu, a felicitat-o și a anunțat că abandonează.

În turul următor, Andreescu va juca împotriva ibericei Sara Sorribes Tormo (37 WTA), și ea beneficiară a unui abandon. Nuria Parrizas-Diaz s-a retras la scorul de 1-6, 3-4.

Cele două jucătoare cu origini românești au fost pentru prima dată față în față. Emma, campioană la US Open 2021, a fost la prima participare la turneul de la Roma, în timp ce Andreescu, câștigătoarea US Open 2019, a revenit în circuit după o pauză îndelungată, provocată de accidentări și a primit un wild-card din partea organizatorilor.

Simona Halep, îndrăgostită la Roma: „E cel mai tare din lume, mi-a fost dor!”