SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

VIDEO N-a înțeles nimic! Faza zilei la Australian Open: a celebrat victoria, dar meciul nu se terminase

Danielle Collins (29 de ani, locul 11 WTA) a fost protagonista unui moment inedit în confruntarea cu Karolina Muchova (26 de ani, locul 133 WTA) din turul doi de la Australian Open. Collins s-a impus în 3 seturi, 7-6, 2-6, 7-6.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 ianuarie 2023 17:59 / Actualizat miercuri, 18 ianuarie 2023 18:41

Danielle Collins (29 de ani, locul 11 WTA) a fost protagonista unui moment inedit în confruntarea cu Karolina Muchova (26 de ani, locul 133 WTA) din turul doi de la Australian Open. Collins s-a impus în 3 seturi, 7-6, 2-6, 7-6 (6).

În tie-break-ul setului decisiv, americanca a sărbătorit la 7-3 de parcă ar fi câștigat partida. A aruncat inclusiv racheta înainte să se uite complet mirată la arbitru, care a anunțat-o că tie-break-ul se joacă până la 10.

Collins și-a dat seama în cele din urmă de situația hilară, a zâmbit larg și tot ea s-a impus în final.

VIDEO. Danielle Collins a sărbătorit victoria când nu trebuia

Anul trecut, ATP, WTA și ITF au schimbat regula tie-break-ului pentru turneele de Grand Slam. Acum, meciurile în care scorul din setul decisiv e 6-6 se decid în urma unui super tie-break până la 10, cu o diferență de minimum două puncte.

Danielle Collins va juca în turul 3 cu Elena Rybakina (23 de ani, locul 25 WTA).

Emma Răducanu, eliminată la Australian Open! A pierdut în două seturi cu Coco Gauff
AUSTRALIAN OPEN
Patricia Țig a pierdut în turul 1 la Australian Open! Eliminată după un meci de 3 seturi

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”