SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Patricia Țig a pierdut în turul 1 la Australian Open! Eliminată după un meci de 3 seturi

Patricia Țig // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 ianuarie 2023 09:59 / Actualizat miercuri, 18 ianuarie 2023 14:02

Patricia Țig (28 de ani, 777 WTA) a fost eliminat în turul 1 la Australian Open 2023 de chinezoaica Shuai Zhang (33 de ani, 22 WTA), scor 1-6, 6-4, 0-6.

Jucătoarea română, revenită pe un tablou principal de Grand Slam după o pauză importantă, de la Wimbledon 2021 încoace, a avut o evoluție oscilantă. A fost dominată în primul și al treilea set și a jucat mai bine în setul 2.

Patricia Țig, eliminată la Australian Open 2023

Înscrisă la AO 2023 cu clasamentul protejat, 65, deși se află pe treapta 777 a ierarhiei WTA, Țig nu a putut ține pasul în primul set. Zhang a câștigat pe serviciul lui Țig de 3 ori în primul set, la 1-1, 3-1 și 5-1, pierzând setul după 33 de minute.

În setul doi, Țig a făcut break în primul game. dar Zhang a egalat la 4-4. Pe final de set, Țig a mai câștigat o dată pe serviciul adversarei și a închis setul, scor 6-4. În decisiv, românca nu a mai putut rezista. Nu a câștigat niciun game și a fost eliminată.