SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP

FED CUP, FRANȚA - ROMÂNIA 3-2 // Florin Segărceanu, explicații la „rece” după eliminarea din Fed Cup: „Buzărnescu nu îmi dădea încredere că ar putea câștiga în a doua zi”

Florin Segărceanu // FOTO: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat luni, 22 aprilie 2019 21:35

Florin Segărceanu, căpitanul nejucător al echipei de Fed Cup, a revenit azi în țară și a explicat deciziile luate în timpul semifinalei cu Franța, scor 2-3.

Florin Segărceanu a explicat de ce a decis ca în prima zi să mizeze pe Mihaela Buzărnescu, iar în a doua zi a ales-o pe Irina Begu.

„Am discutat această strategie cu o zi înainte. Ținând cont de experienţa Irinei, am considerat că are şanse mai mari. Evoluţia Mihaelei din prima zi nu a fost o ea. A făcut un meci mai bun decât cel de la Ostrava. Însă nu îmi dădea încredere că ar putea să câştige în ultima zi. Din acest motiv am mers pe mâna Irinei.

La dublu, prima opţiune era perechea Irina Begu - Monica Niculescu şi a doua era Simona Halep - Monica Niculescu. Bineînteles că depindea şi de Simona. Când a văzut ce se întâmplă pe teren şi accidentarea Irinei, a spus că este aptă şi că vrea să joace.

Sigur că este frustrant pentru că întotdeauna te gândeşti ce s-ar fi întâmplat. Acesta este sportul şi acesta e tenisul”, a declarat Florin Segărceanu la TV Telekom Sport.

• Garcia/Mladenovic - Halep/Niculescu 5-7, 6-3, 6-4

Luminița Paul e contra curentului și îi ia apărarea lui Segărceanu: „Un căpitan nu e șef de galerie. Să te agiți nu e un semn superior de implicare”

Comentarii (7)
2763996126976381
Cami Avram  •  23 Aprilie 2019, 08:53

da, din pacate doar staful echipei- segerceanu&co sunt vinovati de acest esec....si un nespecialist in tenis vede asta....da, simona e o campioana, acest turneu nu era despre cat de mare e simona ci despre echipa Romaniei....din toate vorbele spuse dupa esec se desprinde doar - cat de mare e simona, nu si cat de prost a fost manageriata echipa

1240187572730378
Ionel Vancea  •  23 Aprilie 2019, 08:42
Postat de crimson.veritas pe 23 Aprilie 2019, 01:40

In spiritul adevarului ... si pentru a elimina dezinformarile ... postacimii ... Micky Mouse ... a fost veriga slaba a Romaniei ... atat in meciul cu Cehia ... fiind singura jucatoare care nu a castigat ... nici un set ... si anuland ambele victorii ale lui Halep ... fortand echipa de dublu a Romaniei ... sa joace meci decisiv pentru semifinale ... cu cea mai buna echipa de dublu din lume (echipa de dublu a Cehiei) ... si a fost veriga cea mai slaba si la meciul cu Franta ... unde la fel cu a castigat ... nici un set ... facand simpla figuratie la meciul cu Garcia ...:)) Postacimea vine si ne spune ... ca nu conteaza ... ca Romania pleaca cu 0-2 ... in fiecare meci ... trebuie sa joace neaparat Miky Mouse ... si sa piarda 2 meciuri ... pentru ca Castiga Halep ... si echipa de dublu ... adica Begu (83) si Monica (99) ... impotriva dublui francez ... Garcia (21) si Mladenovici (50 si ceva) ... in alte cuvinte Miky Mouse nu e in stare sa ia set cu Garcia ... dar cuplul Begu si Niciulescu ... elimina numarul 1 si 2 al Frantei ... sa mori de ras ...:)) Micky Mouse ... desi nu e in stare ... macar sa duca un set in tie-break ... trebuie sa joace ambele meciuri (ca asa vrea postacul) ... este singura jucatoare din lot ... care nu poate sa joace la dublu ... nu conteaza ... si saracuta ... are si psihicul fragil ...:)) Pai ori e jucatoare valorosa ... ori nu? Daca toate calificarile Romanei se bazeaza pe victorile lui Halep si ale echipei de Dublu ... ce anume face Miky Mouse? ...:))

Un lucru pe care îl face foarte bine e că evită ratații ca tine şi mesajele lor ***.