SPORTURI  »  TENIS  »  SIMONA HALEP - KRISTYNA PLISKOVA

FOTO + VIDEO » Furtuna Simona Halep » Jucătoarea noastră o elimină fără emoții pe Pliskova și e în sferturi la Madrid + cu cine joacă în runda următoare

Articol de - Publicat miercuri, 09 mai 2018 14:31

Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat categoric meciul contra cehoaicei Krystina Pliskova, locul 94 WTA, în turul III al turneului de la Madrid, scor 6-1, 6-4.

• În sferturi, Halep va juca cu învingătoarea meciului Karolina Pliskova - Sloane Stephens.

Simona a câștigat autoritar primul setul, reușind să o domine pe Pliskova. Halep a forțat foarte bine pe servicul Pliskovei, unul dintre cele mai bune din circuit, a returnat excelent și a preluat mereu conducerea schimburilor. În plus, deplasarea în teren a jucătoare noastre a fost excelentă și a ales foarte bine când să lovească decisiv.

Setul doi a fost mai echilibrat. Pliskova a jucat mai bine la retur, având cinci mingi de break, dar nu a putut să le fructifice. Simona și-a păstrat ritmul din primul set, nu a făcut greșeli și a dominat majoritatea schimburilor. Singurul break al setului secund a venit la 4-4, iar Halep l-a confirmat după aceea, închizând meciul.

Fără set pierdut

Simona pare dezălnțuită la acest turneu. În primele trei meciuri, Halep a cedat doar 9 game-uri și nu a pierdut nici un set, parcursul ei amintind de Rafa Nadal, cel mai bun jucător pe zgură. Astfel, Simona, câștigătoare în 2016 și 2017, a ajuns la 14 victorii consecutive la Madrid.

Parcursul lui Halep la Madrid:

Turul I: Simona Halep - Ekaterina Makarova 6-1, 6-0
Turul II: Simona Halep - Elise Mertens 6-0, 6-3
Turul II: Simona Halep - Krystina Pliskova 6-1, 6-4

Simona Halep - Krystina Pliskova 6-1, 6-4

MECI SIMONA HALEP: Jucătoarea noastră a servit excelent în acest game și a câștigat setul, 6-4, calificându-se în sferturi.

Break Halep, 5-4: Halep a forțat pe serviciul cehoaicei și a făcut primul break din acest set. Jucătoarea noastră va servi pentru câștigarea meciului
Game Halep, 4-4:
Simona a salvat încă o minge de break, a cincea din acest set, și a egalat scorul. Halep a revenit foarte bine în game și nu și-a cedat serviciul
Game Plsikova, 3-4:
Setul este în continuare foarte echilibrat, iar Pliskova servește foarte bine, câștigându-și din nou serviciul, trecând în avantaj

Game Halep, 3-3: Simona egalează rapid. Game simplu pentru Halep, care a schimbat viteza și ritmul din game și a indus-o în eroare pe Pliskova, care nu a avut răspuns la loviturile lui Halep
Game Plsikova, 2-3:
Setul acesta este mai echilibrat decât primul. Pliskova este mai sigură la serviciul și nu îi mai permite Simonei să returneze decisiv și să-i pună probleme

Game Hame, 2-2:
Simona a câștigat din nou cu ceva emoții game-ul de serviciu și a egalat situația în setul secund. În continuare, Pliskova face multe greșeli neforțate și îi permite Simonei să câștige cu lejeritate anumite puncte
Game Pliskova, 1-2:
Krystina se menține în avantaj în acest game. Deși face multe erori neforțate, cehoaica este salvată de serviciul puternic și bine plasat, care o pune în dificultate pe Simona

Game Halep, 1-1:
Cel mai lung game pe serviciul Simonei. Halep a salvat trei mingi de break, revenind de la 0-40. Halep a oscilat în acest game, servind bine în momentele cheie.

Game Pliskova, 0-1: Cehoaica preia conducerea în acest set, datorită unui serviciu foarte bun și foarte bine plasat, iar Simona nu a reușit să returneze periculos

Începe setul doi. Pliskova servește prima

SET SIMONA HALEP: Simona încheie setul cu as. A câștigat autoritar game-ul de seriviciul și setul, reușind să o domine pe Pliskova. Halep a forțat foarte bine pe serivicul Pliskovei, unul dintre cele mai bune din circuit, a returnat foarte bine și a preluat mereu conducerea schimburilor. În plus, deplasarea în teren a jucătoare noastre a fost excelentă și a ales foarte bine când să lovească decisiv

Break Halep, 5-1: Simona a forțat din nou pe serviciul adversarei, iar cehoaica a cedat. Jucătoarea noastră a mai făcut un break și va servi pentru câștigarea setului

Game Halep, 4-1: Simona continuă să domine autoritar meciul. A câștigat clar încă un game de serviciu și se menține în față. Halep are un joc calculat, fără greșeli și cu lovituri bine plasate
Break Halep, 3-1:
După un game extrem de disputat și lung, Simona Halep a făcut primul break din meci, după ce a ratat trei mingi de break

Game Halep, 2-1:
Simona își câștigă din nou game-ul de serviciu, reușind și primul as al meciului. Halep este foarte sigură pe ea și profită de erorile cehoaicei

Game Pliskova, 1-1:
Krystina își câștigă cu emoții serviciul. A condus cu 40-0, dar Simona a egalat. Simona a atacat foarte  bine, și-a pregătit bine punctul și ales foarte bine momentul în care să lovească decisiv. Pliskova a fost mai eficientă în finalul game-ului și a câștigat

Game Halep, 1-0:
Simona începe bine meciul. A câștigat game-ul de serviciu cu lejeritate, servind foarte bine și forțând-o pe Pliskova să greșească