Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   SIMONA HALEP - KRISTYNA PLISKOVA

FOTO + VIDEO » Furtuna Simona Halep » Jucătoarea noastră o elimină fără emoții pe Pliskova și e în sferturi la Madrid + cu cine joacă în runda următoare

Articol de — Sergiu Alexandru Miercuri, 09 Mai

Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat categoric meciul contra cehoaicei Krystina Pliskova, locul 94 WTA, în turul III al turneului de la Madrid, scor 6-1, 6-4.

• În sferturi, Halep va juca cu învingătoarea meciului Karolina Pliskova - Sloane Stephens.

Simona a câștigat autoritar primul setul, reușind să o domine pe Pliskova. Halep a forțat foarte bine pe servicul Pliskovei, unul dintre cele mai bune din circuit, a returnat excelent și a preluat mereu conducerea schimburilor. În plus, deplasarea în teren a jucătoare noastre a fost excelentă și a ales foarte bine când să lovească decisiv.

Setul doi a fost mai echilibrat. Pliskova a jucat mai bine la retur, având cinci mingi de break, dar nu a putut să le fructifice. Simona și-a păstrat ritmul din primul set, nu a făcut greșeli și a dominat majoritatea schimburilor. Singurul break al setului secund a venit la 4-4, iar Halep l-a confirmat după aceea, închizând meciul.

Fără set pierdut

Simona pare dezălnțuită la acest turneu. În primele trei meciuri, Halep a cedat doar 9 game-uri și nu a pierdut nici un set, parcursul ei amintind de Rafa Nadal, cel mai bun jucător pe zgură. Astfel, Simona, câștigătoare în 2016 și 2017, a ajuns la 14 victorii consecutive la Madrid.

Parcursul lui Halep la Madrid:

Turul I: Simona Halep - Ekaterina Makarova 6-1, 6-0
Turul II: Simona Halep - Elise Mertens 6-0, 6-3
Turul II: Simona Halep - Krystina Pliskova 6-1, 6-4

Simona Halep - Krystina Pliskova 6-1, 6-4

MECI SIMONA HALEP: Jucătoarea noastră a servit excelent în acest game și a câștigat setul, 6-4, calificându-se în sferturi.

Break Halep, 5-4: Halep a forțat pe serviciul cehoaicei și a făcut primul break din acest set. Jucătoarea noastră va servi pentru câștigarea meciului
Game Halep, 4-4:
Simona a salvat încă o minge de break, a cincea din acest set, și a egalat scorul. Halep a revenit foarte bine în game și nu și-a cedat serviciul
Game Plsikova, 3-4:
Setul este în continuare foarte echilibrat, iar Pliskova servește foarte bine, câștigându-și din nou serviciul, trecând în avantaj

Game Halep, 3-3: Simona egalează rapid. Game simplu pentru Halep, care a schimbat viteza și ritmul din game și a indus-o în eroare pe Pliskova, care nu a avut răspuns la loviturile lui Halep
Game Plsikova, 2-3:
Setul acesta este mai echilibrat decât primul. Pliskova este mai sigură la serviciul și nu îi mai permite Simonei să returneze decisiv și să-i pună probleme

Game Hame, 2-2:
Simona a câștigat din nou cu ceva emoții game-ul de serviciu și a egalat situația în setul secund. În continuare, Pliskova face multe greșeli neforțate și îi permite Simonei să câștige cu lejeritate anumite puncte
Game Pliskova, 1-2:
Krystina se menține în avantaj în acest game. Deși face multe erori neforțate, cehoaica este salvată de serviciul puternic și bine plasat, care o pune în dificultate pe Simona

Game Halep, 1-1:
Cel mai lung game pe serviciul Simonei. Halep a salvat trei mingi de break, revenind de la 0-40. Halep a oscilat în acest game, servind bine în momentele cheie.

Game Pliskova, 0-1: Cehoaica preia conducerea în acest set, datorită unui serviciu foarte bun și foarte bine plasat, iar Simona nu a reușit să returneze periculos

Începe setul doi. Pliskova servește prima

SET SIMONA HALEP: Simona încheie setul cu as. A câștigat autoritar game-ul de seriviciul și setul, reușind să o domine pe Pliskova. Halep a forțat foarte bine pe serivicul Pliskovei, unul dintre cele mai bune din circuit, a returnat foarte bine și a preluat mereu conducerea schimburilor. În plus, deplasarea în teren a jucătoare noastre a fost excelentă și a ales foarte bine când să lovească decisiv

Break Halep, 5-1: Simona a forțat din nou pe serviciul adversarei, iar cehoaica a cedat. Jucătoarea noastră a mai făcut un break și va servi pentru câștigarea setului

Game Halep, 4-1: Simona continuă să domine autoritar meciul. A câștigat clar încă un game de serviciu și se menține în față. Halep are un joc calculat, fără greșeli și cu lovituri bine plasate
Break Halep, 3-1:
După un game extrem de disputat și lung, Simona Halep a făcut primul break din meci, după ce a ratat trei mingi de break

Game Halep, 2-1:
Simona își câștigă din nou game-ul de serviciu, reușind și primul as al meciului. Halep este foarte sigură pe ea și profită de erorile cehoaicei

Game Pliskova, 1-1:
Krystina își câștigă cu emoții serviciul. A condus cu 40-0, dar Simona a egalat. Simona a atacat foarte  bine, și-a pregătit bine punctul și ales foarte bine momentul în care să lovească decisiv. Pliskova a fost mai eficientă în finalul game-ului și a câștigat

Game Halep, 1-0:
Simona începe bine meciul. A câștigat game-ul de serviciu cu lejeritate, servind foarte bine și forțând-o pe Pliskova să greșească