SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Gabriela Ruse, eliminată de la Roma » A câștigat doar 3 game-uri cu Iga Swiatek

Gabriela Ruse/ foto Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 11 mai 2022 17:52

Gabriela Ruse (24 de ani, 57 WTA) a fost eliminată de Iga Swiatek (20 de ani, 1 WTA), în turul doi al turneului de la Roma, scor 3-6, 0-6.

•  Iga Swiatek o va întâlni pe Victoria Azarenka (16 WTA)

Iga Swiatek, care nu a jucat în turul 1 al turneului de la Roma, și-a respectat statutul de favorită și a câștigat fără emoții meciul cu Gabriela Ruse, după doar o oră și 9 minute.

Gabriela Ruse, eliminată de la turneul de la Roma

Swiatek a început tare setul. A condus cu 4-1 și 5-2, scor la care a ratat prima oportunitate de a închide setul. Ruse a făcut break, dar la 5-3 poloneza s-a mai impus o dată pe serviciul româncei și a luat setul cu 6-3.

În setul secund, Iga Swiatek a dominat categoric. Nu a cedat niciun game, a reușit 3 break-uri și a câștigat setul cu 6-0.

• 0-2: Iga începe tare meciul. A făcut break în primul game și a preluat rapid conducerea

I-a învins pe Nadal și Djokovic, dar are alt idol: „Federer este jucătorul meu preferat”

Stupoare în Spania » 6 jucători de tenis au fost condamnați pentru meciuri trucate