SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Hănescu, eliminat în primul tur de la US Open

Victor Hănescu a cîștigat 19.000 de dolari pentru participarea în primul tur de la US Open

Articol de GSP - Publicat marti, 30 august 2011 00:00 / Actualizat marti, 30 august 2011 11:00

Aflat într-o continuă coborîre în clasamentul ATP, Victor Hănescu nu pare să mai sperie pe nimeni, iar aseară a fost eliminat încă din primul tur de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Românul, locul 72 în clasamentul ATP, a fost învinsde francezul Mickael Llodra, cap de serie numărul 29 şi poziţia 30 în ierarhia mondială,  în cinci seturi (cu scorul 6-2, 4-6, 4-6, 6-3, 6-2), după două ore şi 48 de minute de joc.

Astăzi, în cea de-a doua zi a turneului american, vor intra în competiţie încă trei românce. Simona Halep o va întîlni pe Na Li, cîştigătoarea de a la Roland Garros, Sorana Cîrstea va juca împotriva Yaninei Wickmayer, cap de serie numărul 20, în timp ce Irina Begu o va avea adversară pe Roberta Vinci (Ita, 20).

Ieri, Alexandra Dulgheru şi Monica Niculescu au obţinut calificarea în turul doi. Cele două se vor înfrunta în faza următoare, astfel că ţara noastră va avea cel puţin o reprezentantă în turul trei.

În manşa inaugurală de la US Open, Dulgheru a întîlnit-o pe Petra Kvitova, a şasea jucătoare a lumii, a cincea favorită a turneului, dar şi învingătoarea din acest an de la Wimbledon. Citeşte aici mai multe!

Monica a învins-o ieri în prima rundă pe Patricia Mayr-Achleitner din Austria cu 6-3, 6-3.

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping