SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2016

Horia Tecău și Coco Vandeweghe au pierdut finala de dublu-mixt de la Australian Open

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 ianuarie 2016 09:00

Perechea formată din Horia Tecău și Coco Vandeweghe a fost învinsă de dublul Soares & Vesnina  în finala Australian Open 2016, scor 6-4 4-6 [10-5].

A fost cea de-a treia finală de dublu-mixt la Australian Open pentru Tecău, românul avînd un palmares negativ, în condițiile în care s-a impus doar în finala din 2012, cînd a făcut pereche cu Bethanie Mattek-Sands.

CUM S-A DESFĂȘURAT MECIUL

Tecău și Vandeweghe au început bine și au făcut break în primul ghem al meciului, dar la scorul de 3-4 și 5-4, cei doi au pierdut pe serviciul lor și Vesnina și Soares și-au adjudecat primul set.

A doua parte a început și mai bine pentru român, el și partenera sa reușind două break-uri consecutive. La scorul de 5-2, Tecău și Vandeweghe au servit pentru a cîștiga setul, dar adversarii au făcut break, insuficient însă, pentru că românul și americanca au cîștigat setul și au trimis meciul în supertie break.

În supertiebreak, brazilianul și rusoaica au jucat mai bine și s-au impus categoric, 10-5, adjudecîndu-și trofeul.