SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

VIDEO Iga Swiatek, al doilea eșec din ultimele 5 luni! De nerecunoscut în fața propriilor fani

Iga Swiatek (21 de ani, 1 WTA) a fost învinsă de Caroline Garcia (28 de ani, 45 WTA), scor 1-6, 6-1, 4-6, în sferturile de finală ale turneului de la Varșovia.  / FOTO: Imago
Iga Swiatek (21 de ani, 1 WTA) a fost învinsă de Caroline Garcia (28 de ani, 45 WTA), scor 1-6, 6-1, 4-6, în sferturile de finală ale turneului de la Varșovia. / FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 iulie 2022 23:07 / Actualizat vineri, 29 iulie 2022 23:07

Supremația lui Swiatek începe să se clatine. Liderul mondial a pierdut al doilea meci din ultimele 5 luni, chiar pe zgura din țara natală, la Varșovia.

Swiatek, învinsă în „sferturi” la Varșovia

Swiatek a fost de nerecunoscut în actul inaugural. A avut un procentaj superior adversarei la primul serviciu, 68%, dar a greșit nepermis în momentele-cheie. Garcia a salvat 5 dintre cele 6 oportunități de break și a tranșat setul în 40 de minute, scor 6-1.

Impulsionată de fani, Iga s-a dezmeticit și a împins disputa în decisiv, cu un 6-1 în oglindă.

În ultimul set s-a mers cap la cap până la scorul de 3-3. Forehand-ul lui Garcia a făcut diferența, iar erorile neforțate ale polonezei au grăbit finalul, 6-4 pentru franțuzoaică.

8,50a fost cota pentru victoria lui Caroline Garcia. Iga Swiatek era cotată cu 1,08

În turul următor, Caroline o va înfrunta pe italianca Jasmine Paolini (58 WTA). În cealaltă semifinală se întâlnesc Ana Bogdan (29 de ani, 108 WTA) și Kateryna Baindl (190 WTA).

VIDEO Rezumatul meciului Iga Swiatek - Caroline Garcia

Ana Bogdan, rezultat important la Varșovia: s-a calificat în semifinale și face un salt important în clasament

Suferința unei multiple campioane de Grand Slam din cauza războiului: „Mi-e teamă că nu-i voi mai vedea niciodată”