SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Încă un șoc la Roland Garros: una dintre marile favorite a abandonat! Simona Halep profită de situație

Articol de GSP - Publicat marti, 24 mai 2016 20:39

După eliminarea lui Angelique Kerber, locul 3 WTA, pe tabloul feminin a mai avut loc o mare surpriză.

Victoria Azarenka, locul 5 WTA, a fost eliminată în turul 1, după ce a abandonat în meciul cu Karin Knapp, locul 118 WTA, în setul decisiv.

În setul trei, Knapp conducea cu 4-0. Azarenka a acuzat grave probleme medicale, încă din setul doi, pe care l-a terminat cu greu. Bielorusa a încercat să continue în setul trei, dar nu a mai putut.

Azarenka, cea care anul trecut a ajuns până în sferturi, va pierde 420 de puncte în clasamentul WTA. Astfel, Halep, care în 2015 a ajuns doar până în turul doi și are de apărat doar 70 de puncte, va profita și va urca în clasament.

Halep și Azarenka se puteau duela la Roland Garros în finala turneului. Românca se va duela mâine, în turul II, cu Zarina Diyas. Meciul începe la ora 12:00 și va fi în direct pe Eurosport și liveSCORE pe GSP.RO.