SPORTURI  »  TENIS  »  VIENA

Încă un trofeu pentru Daniil Medvedev: victorie la Viena

Rusul Daniil Medvedev, 26 de ani, s-a impus, ieri, în finala turneului de la Viena, foto: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 31 octombrie 2022 12:25 / Actualizat luni, 31 octombrie 2022 13:06

Rusul Daniil Medvedev, 26 de ani, s-a impus, ieri, în finala turneului de la Viena, unul de categorie ATP 500.

Fostul lider mondial, clasat pe 4, a trecut de Denis Shapovalov, 19 ATP, cu 4-6, 6-3, 6-2 în două ore și nouăsprezece minute. Medvedev se află la al doilea trofeu din acest an și la al paisprezecelea al carierei.

Câștigător la US Open în 2021, rusul nu a avut un an tocmai bun, el disputând 15 turnee și ajungând în cinci finale: Australian Open, 's-Hertogenbosch, Halle, Los Cabos și Viena, el alegându-se cu trofeul la ultimele două turnee. Rusul care în această lună a devenit tată este deja calificat la Turneul Campionilor, 13-20 noiembrie.

Liderul mondial Iga Swiatek, prima reacție despre „cazul Halep”: „Trebuie să fie dezamăgitor”

Un jucător legendar o așteaptă pe Halep înapoi în circuit: „Clar s-a întâmplat ceva ciudat!”