SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Naomi Osaka, calificare incredibilă în turul secund la Roland Garros! A pierdut primul set 0-6 și adversara a servit de două ori pentru meci!

Naomi Osaka
Naomi Osaka

Articol de GSP - Publicat marti, 28 mai 2019 17:12

Naomi Osaka, lider în clasamentul WTA, a început greu Roland Garros, cu victorie la Anna Karolina Schmiedlova (locul 90 WTA), 0-6, 7-6 (4), 6-1.

Sportiva japoneză a pierdut categoric primul set, scor 0-6, după 26 de minute de joc.Ploaia a oprit meciul în setul secund, când Osaka părea că revine și avea 3-0.

S-a reluat la scurt timp, dar Schmiedlova a reușit mai multe breakuri, a dus scorul la 5-4 și 6-5, a servit pentru meci, dar nu a reușit să închidă. În tiebreak, Osaka și-a ținut nervii și a luat setul 2, 7-6 (4). A urmat un al treilea set fără istoric, 6-1.

Naomi Osaka se va duela în turul secund cu Victoria Azarenka (43 WTA). Sportiva din Belarus a trecut în două seturi de Jelena Ostapenko (39 WTA), scor 6-4, 7-6, după o oră și 50 de minute de joc.

VEZI ȘI:

ROLAND GARROS // Bianca Andreescu, victorie dramatică în turul I la Roland Garros! A fost primul meci după 2 luni

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”