SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

INCREDIBIL! Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Roland Garros! Visul Continuă

Articol de GSP - Publicat luni, 01 iunie 2009 00:00

Sorana Cîrstea a reuşit performanţa carierei, asigurîndu-şi prezenţa în sferturile de finală de la Roland Garros, după un meci nebun în compania sîrboaicei Jelena Jankovici, scor 3-6 6-0 9-7.

După patru ani, românii îşi pun din nou amprenta asupra Marelui Şlem din Paris. Reuşita lui Victor Hănescu din 2005 a fost egalată astăzi de o tînără de numai nouăsprezece ani, venită la Roland Garros direct de pe băncile şcolii.

Deşi forma sa de moment părea oscilantă, rezultatele notabile lipsind în debutul lui 2009, Sorana Cîrstea a răbufnit odată cu cel mai important eveniment al primăverii în materie de tenis.

Astfel, după victorii impresionante în faţa altor două jucătoare din aceeaşi generaţie, Alize Cornet şi Caroline Wozniacki, Sorana s-a trezit faţă în faţă cu un "titan" al tenisului actual, fostul lider mondial, Jelena Jankovici.

Avînd de partea ei o victorie în singurul meci direct, disputat în urmă cu un an, în Cupa Federaţiei, românca a început partida timid, pierzând trei jocuri consecutive, pentru a se vedea condusă cu 4-1. După un re-break scurt, Jankovic a revenit la controlul manşei, adjudecîndu-şi primul act, 6-3.

REVENIRE DE POVESTE

Descătuşarea energiilor s-a produs însă în setul secund, cînd mica minune de pe plaiurile dîmboviţene a etalat un joc formidabil, lăsînd lacrimi în colţul ochilor campioanei sârbe, 6-0.

Setul decisiv a reprezentat o adevarată dramă în care, dintre două învingătoare, una trebuia să părăsească turneul. Şansa a făcut ca Sorana să se afle la capătul corect al funiei, impunîndu-se în prelungiri cu 9-7, pentru a-şi asigura cel mai valoros rezultat al carierei.

Pentru această performanţă, Sorana va primi 132.500 euro şi 360 puncte WTA, care o vor propulsa între primele 30 de jucătoare ale lumii. În sferturi, românca o va întîlni pe Samantha Stosur. Vezi ce a declarat Sorana Cîrstea după meciul cu Jankovici

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”