SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

video Surprize la Indian Wells » Halep și Cîrstea au scăpat de 3 favorite de pe partea lor de tablou + victorie pentru Emma Răducanu

Garbine Muguruza // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 martie 2022 08:44 / Actualizat sambata, 12 martie 2022 09:47

În turul 2 al turneului de la Indian Wells, trei dintre favoritele competiției au fost eliminate în mod surprinzător.

Garbine Muguruza, Karolina Pliskova și Elina Svitolina, jucătoare care se aflau pe aceeași parte de tablou au fost învinse, deși erau favorite la victorie.

Rafael Nadal crede că Alexander Zverev a scăpat ușor după ieșirea de la Acapulco: „Mi-ar plăcea să văd sancțiuni mai dure pentru acest gen de comportament”
INDIAN WELLS

Muguruza, Pliskova și Svitolina, out de la Indian Wells

Karolina Pliskova (29 de ani, 8 WTA) a fost învinsă la primul meci de la Indian Wells de Danka Kovinic (27 de ani, 71 WTA). Jucătoarea din Muntenegru s-a impus în trei seturi, scor 2-6, 7-5, 6-4, după un meci care a durat 2 ore și 29 de minute.

Garbine Muguruza (28 de ani, 9 WTA) a pierdut surprinzător, deși a câștigat fără emoții primul set. Ulterior, a mai luat doar două game-uri, fiind învinsă de Alison Riske (31 de ani, 53 WTA), scor 6-0, 3-6, 1-6.

Elina Svitolina (27 de ani, 18 WTA) a pierdut tot în trei seturi. A fost învinsă de britanica Harriet Dart (25 de ani, 122 WTA), scor 6-2, 3-6, 3-6.

Victorie pentru Emma Răducanu

Emma Răducanu a obținut prima victorie din carieră la Indian Wells. Britanica de 19 ani, clasată pe 13 WTA) a învins-o în trei seturi pe Caroline Garcia (28 de ani, 66 WTA), scor 6-1, 3-6, 6-1, după o oră și 33 de minute de joc.

Pentru jucătoarea cu tată român și mamă din China urmează, în turul 3, un meci cu Petra Martic (31 de ani, 79 WTA), iar în sferturi ar putea da peste Halep sau Cîrstea.