SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Irina Bara, parcurs bun la turneul de la Bogota » S-a calificat în optimile de finală

Irina Bara, foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 aprilie 2022 11:17 / Actualizat miercuri, 06 aprilie 2022 11:58

Irina Bara (27 ani, 118 WTA) a trecut de argentinianca Paula Ormaechea (29 ani, 146 WTA), scor 6-3, 7-5, și s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Bogota, dotat cu premii totale de 239.477 de dolari.

Românca a început ezitant meciul și nu a reușit să câștige niciunul din primele 3 game-uri pe propriul serviciu, dar a recuperat pe final de set. Greșind mai puțin, Bara a închis primul set, scor 6-3.

Contrastul șocant al granzilor! CFR Cluj câștigă tot, dar a îngropat jucătorii tineri. FCSB nu câștigă nimic, dar puștii ating cote senzaționale
ANALZIĂ

Actul setund nu a diferit cu mult. Jucătoarele și-au împărțit break-urile până la scorul de 2-2. Din acel moment, Irina a început să forțeze. În ciuda celor 7 duble greșeli comise pe parcursul a o oră și 43 de minute, românca a pus capăt meciului, scor 6-3, 7-5.

Irina Bara este în „optimi” la WTA Bogota

Grație acestei victorii, Irina s-a calificat în optimile de finală ale turenului din capitala Columbiei și și-a asigurat un cec de 3.800 de dolari şi 30 de puncte WTA. În următorul meci, sportiva noastră o va întâlni pe olandeza Suzan Lamens (22 ani, 204 WTA).

Cele două s-au întâlnit chiar luna trecută, însă duelul a fost câștigat clar de Lamens, scor 6-0, 6-0, la turneul ITF de la Anapoima, Columbia.

„Te înțeleg, Emma” » Eugenie Bouchard a reacționat, după răbufnirea Emmei Răducanu

Lovitură uriașă pentru Daniil Medvedev! » Rusul riscă să fie interzis la Wimbledon din cauza lui Vladimir Putin

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”