SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE SUMMER SET 2

Final de drum pentru Irina Begu la Melbourne Summer Set 2. Anisimova a învins-o în 3 seturi

Irina Begu, în meciul cu Amanda Anisimova // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 ianuarie 2022 07:55 / Actualizat vineri, 07 ianuarie 2022 08:13

Irina Begu (31 de ani, locul 62 WTA) a pierdut în sferturile de finală ale turneului Melbourne Summer Set 2, scor 6-2, 3-6, 2-6 cu Amanda Anisimova (20 de ani, 78 WTA).

Aventura remarcabilă a Irinei Begu la Melbourne Summer Set 2 se încheie în sferturi. În această dimineață, într-un meci început la ora 02:15 în România, Begu a cedat în fața americancei Amanda Anisimova.

Irina a început meciul cu dreptul, iar după 33 de minute și-a trecut în cont primul set, scor 6-2. Begu a cedat o singură dată pe propriul serviciu, la 5-0, și a reușit 3 break-uri.

Simona Halep - Viktorija Golubic 6-2, 5-7, 6-4 » Simona, în semifinale la Melbourne Summer Set 1 după un meci istovitor!
MELBOURNE SUMMER SET 1

Irina Begu, învinsă în sferturi la Melbourne Summer Set 2

În al doilea set, diferența a fost făcută de un singur break, reușit de Anisimova la 4-3. Begu a avut 5 mingi la dispoziție pentru a închide acel game, dar Anisimova le-a salvat pe toate!

Decisivul a fost fără istoric. Echilibrul s-a păstrat doar până la 2-2, apoi Amanda s-a descătușat: a câștigat următoarele 4 game-uri, două prin break.

În semifinale, Anisimova va lupta cu Daria Kasatkina (24 de ani, 26 WTA).

Pentru parcursul de la Melbourne Summer Set 2, Irina Begu încasează 5.800 dolari și primește 60 de puncte în clasamentul WTA.

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep se destăinuie după meciul cu Viktorija Golubic: „Am luptat cu mine însămi. Nu am crezut că pot câștiga”

Momentul-cheie al meciului dintre Halep și Golubic » Simona a strigat pe teren: „O minge. Gândește!”