SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Begu, revenire fantastică la US Open » Irina s-a calificat în turul doi

Irina Begu / foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 31 august 2022 09:42 / Actualizat miercuri, 31 august 2022 09:42

Irina Begu (32 de ani, 42 WTA) a câștigat cu Elise Mertens (26 de ani, 36 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-3, în primul tur la US Open.

• În turul doi, Irina va juca împotriva lui Yue Yuan (23 de ani, 142 WTA), pe 1 septembrie.

Begu a revenit fantastic, după ce meciul părea că se îndreaptă spre o victorie clară a lui Mertens. Jucătoarea din Belgia conduce cu 6-3, 2-0, când Irina și-a reveni și a luat 6 game-uri la rând. Finalul ultimului set i-a aparținut tot româncei, care câștigat în premieră cu Mertens.

Halep nu e singura! Campioana de la Wimbledon, eliminată în turul 1 la US Open de o jucătoare venită din calificări
US OPEN

Irina Begu, calificare în turul doi la US Open

Mertens a reușit să se desprindă rapid cu Begu. La 2-1 în primul set, Elise a făcut break nu a mai putut fi oprită, câștigând primul set cu 6-3, în 40 de minute.

Irina a început și setul doi rău, serviciu pierdut și 0-2 pentru Mertens. Numai că Begu nu avea să renunțe. Sportiva din România a crescut nivelul de agresivitate și a revenit fabulos, de la 0-2 la 6-2, câștigând de 3 ori consecutiv pe serviciul adversarei.

Și setul 3 a oferit o revenire din partea Irinei. Begu a fost din nou condusă cu 0-2, apoi cu 1-3. Cu toate acestea, ea nu a renunțat, a jucat perfect pe propriul serviciu și a făcut două break-uri consecutive. A câștigat 5 game-uri la rând și a câștigat setul 3 cu 6-3.

Sorana Cîrstea e în turul 2 de la US Open » Victorie în două seturi cu Laura Siegemund

Ilie Năstase pune tunurile pe Patrick Mouratoglou: „Cine e el? Se vrea să fie vedetă, dar stă ca o statuie în lojă!”